Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, şeker pancarı çiftçilerinin sorunlarını TBMM gündemine taşıyarak soru önergesi sundu.

Daha önce gübre fiyatlarında yaşanan artışları da TBMM gündemine taşıyan ve Eskişehirli çiftçilerin dertleri ile yakından ilgilenen Milletvekili Sazak, şeker pancarı çiftçilerinin kendisine sunduğu sorunları yazılı olarak yanıtlaması amacıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti. 

TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Covid-19 salgın döneminde şeker pancarının stratejik öneminin bir kez daha anlaşıldığına dikkat çeken MHP’li Sazak “istihdam ve tarıma dayalı sanayide büyük öneme sahip olan şeker pancarı ülkemizde üretilen en önemli tarımsal ürünlerdendir” dedi.

Bu kapsamda Milletvekili Sazak’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplanması için yönelttiği sorular şu şekilde:

-       Bakanlığınız tarafından şeker pancarının ekimine yönelik sağlanan destekler ve verilen teşvikler nelerdir?

-       Buğday, arpa ve yulaf gibi tahıllara sağlanan kilo bazlı destekler şeker pancarı çiftçilerine de sağlanacak mıdır?

-       2021-2022 şeker pancarı üretim döneminde olumsuz iklim koşulları neticesinde çiftlerimizin tutturamadığı kotalara yönelik uygulanan cezai işlemlerin iptal edilmesi planlanmakta mıdır?

-       Çiftçilerimizin mağdur edilmemesi amacıyla şeker pancarı fiyatlarının pancar ekim sezonundan önce duyurulmasına yönelik bir çalışma mevcut mudur?

-       Gübre fiyatlarının yükselmesi, enerji girdi maliyetlerinin artması ve gözlenen enflasyonu da göz önünde bulundurularak açıklanan şeker pancarı fiyatı (420 TL/ton) mevcut piyasa şartlarına göre güncellenecek midir?"