Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Sevinç Mahallesi’nde yapılması planlanan Kömür Ocağı Projesi ile ilgili ÇED sürecinin başlatılarak yeniden gündeme gelmesi ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

     İsmail Kumru Sevinç Köyü’nde yapılması planlanan Kömür Ocağı Projesi’nin, Alpu Ovasında yapılmaması için mücadele verdikleri projeden daha tehlikeli olduğunu vurgulayarak ‘’ Sevinç Mahallesi’nde yapılacak proje  Eskişehir’in ve Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan bölgelerden biri olan Alpu Ovası’nı ve şehir merkezine de  yakınlığı itibariyle telafisi mümkün olmayan tahribatlara yol açacaktır. Tarıma , hayvanclığa,  insan sağlığına büyük zararlar verecek bu proje eğer hayata geçerse  çocuklarımızın geleceği kararacak, geleceğe sağlıksız çevre ve sağlıksız bir nesil  bırakılması kaçınılmaz olacaktır. Bu proje Alpu Kömrülü Termik Santral prokesinden daha tehlikelidir, kente sadece 10 km. uzaklıkta bulunan Sevinç Mahallesi’nde açılan bir Kömür Ocağı, Eskişehir’in hava ve su kalitesine doğrudan etki edecek, Eskişehir’de yaşayan on binlerce insanın hayatını tehlikeye atacaktır.  Bizler Eskişehir Çevre Platformu’nda bulunan sivil toplum kuruluşları olarak da , Platform bileşenleri olarak bu konuda elimizden gelen mücadeleyi vermek için hiç vakit kaybetmeden çalışmalar başlatacağız. ‘’ dedi

BU YANLIŞTAN DÖNÜN

       Başkan Kumru,  Türkyie Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kömür Ocağı Projesi ile ilgili  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığı tarafından yeniden ÇED süreci başlatılmasıyla ilgili yetkililere seslenerek ‘’ Eskişehirlilerin ve Eskişehir’in geleceğinin zehirlenmemesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz,  vatandaşlarımızın kömür tozu solumaması  için elimizden geleni yapacağız.  Doğayla savaşmaktan vazgeçin, bu yanlıştan dönün ! ‘’ dedi.