Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Başkanlığı geniş katılımlı seçim çalışmalarına  Pazartesi günü Günyüzü ilçesi ile devam etti.

  İl Başkanı  Recep Taşel, Milletvekilleri  Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, Günyüzü İlçe Başkanı  İsa Akkaya, Kadın Kolları Başkanı  Fikriye Söğütlü, il, ilçe yöneticileri, meclis üyeleri, Kılıçdaroğlu Gönüllüleri ve partilileri  ile birlikte Günyüzü’nde 2 grup halinde merkezde esnaf ziyareti, Pazar ziyareti, merkezde evlere Aile Destekleri Sigortası broşürü dağıtma ve devamında köy ziyaretleri gerçekleştirdiği belirtildi.

İl Başkanı  Recep Taşel, “İlçe Başkanlığımızda yöre muhtarlarımızla toplantı gerçekleştirdik. Günyüzü İlçemizin merkezinde ve köylerinde sorunları not alırken, beklentileri de birinci ağızdan muhtarlarımızdan dinledik.

Sandık güvenliği için işbirliği ziyaretleri başladı Sandık güvenliği için işbirliği ziyaretleri başladı

Milletvekillerimiz, ilçe başkanımız, kadın kolları başkanlarımız ve meclis üyemiz ile birlikte Kaymakamlık ve Emniyet Amirliği ziyaretlerinde bulunduk.

Günyüzü İlçemizin pazarı olması nedeniyle pazarcı esnafımızı ve üretici çiftçilerimizi dinledik. Sorunlar ortaklaşmış durumda, pazarcı esnafının satışları düşük, mazot fiyatı yüksekliği, naylon torba, yemek, yövmiye (işçilik) maliyetleri yükselirken, satış tonajları düşmesi nedeniyle kar etmedikleri için geçinmekte zorlanıyorlar.

Üretici, emeğinin karşılığını alamıyor. Tarımda girdi maliyetleri başta mazot, gübre, tohum, ilaç, elektrik olmak üzere sürekli zam geliyor. Örneğin 6 liraya arpa satarken, tohumu 15 liraya alıyor. Mazot 27 lira, gübre 18-20 lira, ilaç fiyatı bir yıl öncesinin 3-4 katına çıkmış durumda.

Hayvancılık yapanlar yem fiyatlarının yüksekliği nedeniyle hayvanlarına bakamıyor, büyükbaş, küçükbaş fark etmeden toplu olarak kesime gönderiyorlar. Az sayıda kalan  genç besicilerimizden birisi,’’ ne olur sesimizi duyurun, emeklerimiz boşa gitti’’ diye yakınıyor. Diğeri, ‘’dün, 98 hayvanımı tanesini 600 liradan sattım kurtuldum’’ diyor.

Tekrar dikkat çekiyoruz, hayvan stoğumuz azalıyor. Önümüzdeki günlerde et, süt ve süt ürünlerinde çok yüksek fiyat artışları bizleri bekliyor.

Daha önce de açıkladığımız gibi pancarda polar oranları ve fire oranları konusunda çiftçilerimizde kuşku oluşmuş durumda. Üretici çiftçiler pancarda polar oranının düşük çıkmasından, fire oranlarının yüksek tutulmasından şikayet ediyorlar.

CHP olarak Tarım ve Hayvancılığı stratejik bir sektör olarak tanımladığımızı, iktidarımızda toplumun sorunlu tüm kesimleri için çözüm politikalarımız olduğunu anlatıyor, bizleri takip etmelerini öneriyoruz.

Elbette bu temaslarımızda yörenin sorunlarını öğrenme, karşılıklı bir tanıma, iletişim ve güven süreci de yaşıyoruz. Her temas bir iz bırakıyor. Elbette gitmediğiniz, görmediğiniz köy, sizin köyünüz olmuyor. Bu anlayıştan hareketle, iktidara talip ve ülkeyi yönetmeyi hedefleyen CHP’nin sorumlu temsilcileri olarak hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz.