Tarımsal eğitimin başlangıcının 176. Yıl dönümü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Ziraat Mühendisleri Odası Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Burada bir açıklama yapan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Levent Özbunar şunları söyledi; “ Hepinizi TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubemiz Yönetim Kurulu ve şahsım adına saygıyla selamlıyorum. Tarım Haftası etkinlikleri kapsamında, ülkemizde Tarımsal Öğrenimin başlangıcının 176. yildönümü nedeniyle toplanmış bulunmaktayız.

1846 yılında eğitime başlayan Mekteb-i Zirai Şahane'den bugüne tarımsal eğitim ve öğretime katkısı olan tüm kurum, kuruluş ve kişileri saygı ve minnetle anıyorum.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi: "Milli ekonominin temeli Tarım'dir. Bunun içindir ki, tarımda kalkınmaya büyük önem vermekteyiz. Köylere kadar yayleeek ulaşacak. programlı ve pratik çalışmalar bu amaca yayılmayı kolaylaştıracaktır." Bizler Ziraat Mühendisleri olarak; tarımın kalkındırılması ve hak ettiği yerde olması adına hiç durmadan çalışacağımıza söz veriyoruz!

2019 yılı mart ayında ülkemizde görülen ilk vaka ile hayatımıza giren Coronavirus nedeniyle; tarımsal üretimin yeri ve önemi giderek artıyor. İnsanlık var olduğundan beri en eski ekonomik faaliyetin tarım olması ve günden güne stratejik öneminin daha net anlaşıldığı zamanlardayız. Mevcut duruma bakıldığında; gida ihtiyacını karşılamak hususunda tehlike ve tehditlerle her geçen gün yüz yüze kalmaktayız. Biz Ziraat Mühendislerinin en önemli görevi bu tehlikeyi bertaraf edecek çözüm önerileri sunmak ve bunları hayata geçirmektir.

Hiçbir ülke yok ki, tarımını geliştirmeden sanayisini geliştirsin, kalkındırsın. Çünkü; tarım ve tarımsal faaliyet gıda üretiminden, iş gücü istihdamına, ekonomik gelirden, toplumların gelişmişlik seviyelerine kadar, tüm toplumlarda her zaman önemini korumuştur. Bu kadar köklü ve günceliğini her daim koruyan Tarım ne yazık ki, hak ettiği desteği bulamamış ve ikincil durumda kalmıştır.

Şunu da vurgulamak isterim ki; gelecek yıllarda, en zengin ülkeler tükettiğinden daha fazla tarımsal üretim yapan ülkeler olacaktır.

Bu nedenle; tarım haftasını barındıran bugünlerde tarımın toplumun her kesimine olan etkisi nedeniyle, doğal kaynaklarımızın korunması, gıdanın, insan sağlığının temelini oluşturduğunu önemle hatırlatmak istiyorum.

Ayrıca; 10 Ocak ülkemizde "Çalışan Gazeteciler Günü". Bu sektörde koşan, alın teri ile mesleğini icra etmeye çalışan bütün medya mensuplarının gününü kutluyorum.

Ve sizlere katılımınız için teşekkür ediyor, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulum adına saygıyla selamlıyorum.”