Ercan Kardeşler Kuyumculuk Sahibi Ahmet Ercan, Ercan Kardeşler Mağaza Müdürü Selin Ercan ve Pırlanta Katı Müdürü Selahattin Yılmaz’ın katıldığı buluşmada, basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

Mücevherlerin özellikleri ve fiyatlarıyla ilgili ciddi bir dezenformasyon yaşandığına dikkat çeken Pırlanta Katı Müdürü Selahattin Yılmaz, mücevherlerin özellikleri ve fiyatlarıyla ilgili yaşanan dezenformasyon ile ilgili bilgiler verdi. Yılmaz, Pırlantanın fiyatını belirleyen kriterleri şöyle açıkladı: “Bu fiyatı belirleyen esasen markadan ziyade taşın kendi özellikleridir. Sadece taşın boyutunu bilmek onun fiyatını bilmek anlamına gelmiyor. Onun en az dört tane ana özelliği vardır. Taşın boyutu, rengi, berraklığı ve kesimi bu dört ana unsurun bir araya gelmesi ile fiyat oluşuyor. Ancak bunlardan nasıl emin olabiliriz dediğimizde; bunun için bir belge gerekiyor. Normal bir vatandaşın bunu anlaması elbette ki beklenemez. Bunun için sertifika diye tabir ettiğimiz bu taşın özelliklerini gösteren bir belge var. Bu da ancak bir Uluslararası Gemoloji Enstitüsüne bağlı bir laboratuarda verilmiş bir sertifikayla mümkün olabiliyor. Taşın gerçek özelliklerini bilebilmek için mutlaka bu sertifikaya sahip olunması gerekiyor. Biz de bu sertifikayla doğru ürüne ulaşmış oluyoruz.”

SERTİFİKA OLUP OLMADIĞINA DİKKAT EDİLMELİ

Değerli taşların alınmadan önce firmanın dünyanın her yerinde geçerli olan sertifikasının olması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Biz elbette gelin sadece bizden alın demiyoruz, elbette ki tercihimiz bu ve biz memnuniyet verici bir şekilde hizmet vereceğiz. Ama mutlaka ve mutlaka özellikle pırlanta ve tek taş, beş taş gibi klasik ürünleri alırken ve nispeten iri taşlı olanlardan mutlaka dünyanın her yerinde geçerli olan bu sertifikanın olup olmadığına dikkat etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Mustafa YILDIRIM