AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, AKPM’nin Ukrayna-Rusya konulu olağanüstü toplantısında Avrupalı parlamenterlere hitap etti.

Aysel Demir Zafer Partisi il başkanlığına adaylığını açıkladı Aysel Demir Zafer Partisi il başkanlığına adaylığını açıkladı

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, AKPM’nin Ukrayna-Rusya konulu olağanüstü toplantısında Avrupalı parlamenterlere hitap etti. Prof. Dr. Günay konuşmasında, “Avrupa’nın kalbindeki bu savaş uluslararası hukuk ve güvenliğin temelini tehdit etmektedir. Rusya’nın bu saldırısı sadece Ukrayna’ya karşı değil aynı zamanda her ülkenin geleceğini belirleme hakkına bir saldırıdır ve uluslararası barış ve güvenliğe çok ciddi bir tehdittir. Biz parlementerler, Konsey’de bu savaşı bir an önce durdurmak ve masum insanların acı çekmesine hemen son vermeliyiz. Kırım ve Donbas dahil olmak üzere Ukrayna’nın uluslararası anlaşmalar çerçevesinde tanınan sınırlarında bağımsızlık, siyasi birlik ve toprak bütünlüğünü desteklememiz lazım. Ukraynalı meslektaşlarımızla iletişimimiz devam edecek, bu süreçte barış için ne gerekiyorsa her desteği vereceğiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

TÜRKİYE SAVAŞI SONLANDIRMAK İÇİN DİPLOMATİK GİRİŞİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Prof. Dr. Günay, Türkiye’nin barış ortam yaratılması için üstün diplomatik gayret gösterdiğinin altını çizerken, “Türkiye’nin siyasi duruşu ve diplomasi gayreti her zaman bölgede yaşanan savaşları ve insani krizleri sonlandırmak, barış ve istikrarı sağlamak içindir. Cumhurbaşkanımız ve Dış İşleri Bakanımız her iki tarafla da yoğun görüşmeler yapıyorlar, diyaloğun devam etmesine gayret ediyorlar. Antalya Diplomasi Forumu’nda iki ülkenin dış işleri bakanları ilk defa bir araya geldiler. Ukraynalı meslektaşlarımız görüşmenin Türkiye’de olmasınsan memnuniyetlerini dile getirdiler, teşekkür ettiler. Hemen sonuç alınması mümkün değil ancak barış süreci için çok önemli bir adımdı. Dış İşleri Bakanımız Moskova’ya gidiyor, sonra Ukrayna’ya. Kısacası, Ukrayna Savaşını sonlandırmak için Türkiye’nin diplomasi gayreti durmaksızın devam etmektedir.” Şeklinde konuştu.