Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, “Evinize en yakın sağlık ocakları yakında çalıştırmaya hekim ve sağlık personeli bulamayacak”dedi.

Çarpıcı bir konuyu gündeme taşıyan Köksal, “Yanlış duymadınız yakın dönemde Aile Sağlığı Merkezleri kapılarını kapatacaktır.

Her geçen gün iş yüklerine yenileri ekleniyor ve ekonomik gerçeklerle boğuşuyorlar. Aile Hekimi, hekimlik mesleğini icra ederken bir yanda da işletmeci, işverendir.

Hizmet verdiği binanın elektrik, su, yakıt, kirası, temizlik, tıbbi ekipman ve ASM çalışanlarının maaş ödemeleri dahası bir işletmede olması gereken, yapılması gereken her şeyi her konuyu Aile Hekimi yapar.

Nasıl yani denmesin aynen bu şekilde. Aile Hekimleri devletle sözleşme imzalar ve sözleşme gereği vatandaşlarımıza koruyucu sağlık hizmeti sunar. Bunun karşılığında maaş ve maaşın yanında yukarıda ki işletme faaliyetleri için cari gider ödenir Her iki ücret memur maaş ücretleri kadar zam alır.

Ülkemizin gerçekleri ortada en basit kalemlere elektrik su yakıt ve işçi maaşlarına yapılan zamlar Aile Hekimliği sistemini çıkmaza soktu. Cari giderlere %30 zam yapılacakken, saydığımız kalemlere %50 den başlayarak %100 e yakın zamlar geldi. En basitten bir kutu cerrahi eldiven 25 liradan 75 liraya yükseldi, gazlı bezin fiyatı 3 kat arttı.

Sistem içerisinde kronikleşmiş birçok sorun ile boğuşulurken bir de mali yükler altında eziliyorlar. Bir an önce ödeme yönetmeliği değişmelidir. Aile hekimliği cari giderleri %100 oranında artırılmalı, HYP uygulaması gözden geçirilmeli, Aile Sağlığı Çalışanlarımızın maaş katsayıları 1 buçuktan 3’e çıkarılmalı ve tavana takılmasının önüne geçilmeli, kurum dışı çalışan arkadaşlarımız gün geçmeden kadroya geçirilmeli ve hedef nüfus sayıları düşürülmelidir. Okul sağlığı çalışmaları kapsamında okul aşılamaları Aile Hekimliği Birimlerine verilmesi sahanın gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Aile Sağlığı çalışanlarının iş yükü bir kat daha artırmıştır.

Aile Hekimlerinin iş yükü bir hayli fazla iken MÜNAVEBELİ diyerek, bu personeller sözleşmeli “biz Aile Hekimlerine her şeyi yaptırırız” düşünce tarzından bir an önce vazgeçilmelidir. Acil nöbet hizmetlerinden muaf tutulmalıdır. En son İstanbul da Aile Sağlığı Merkezinde cinayete kurban giden meslektaşımız Ömür Erez'in ölümünün bir milat olarak kabul edilmesi ve Aile Sağlığı Merkezlerinin güvenlik sorunlarının ivedilikle giderilmelidir.

Sorun o kadar çok ki, bakanlık hastaları arayıp yoğun Covid döneminde hizmet aldınız mı diye sorgulama yaparken keşke günlük iş yükünden kafayı kaldıramayanların hekimler yerine aramaları yapsa bilgilendirmeleri merkezden olsa idi! Sağlık personeli yorgun ve güveni yok, bürokrata, siyasete, hele hele Bakanlığa bizden demesi!

Bakanlık bürokratlarının sıcak koltuklarından kalkarak sahanın sesine kulak vermeye davet ediyoruz. Siyaset için vatandaşa hizmet noktasında oy deposu olan sağlık çalışanları ağır yaralı. Gören gözler, duyan kulaklar için bizden demesi.”

Editör: Mustafa YILDIRIM