Gezi davasındaki kararlara Meclis’ten tepki Gezi davasındaki kararlara Meclis’ten tepki

16 milyon emekli seyyanen zamdan mahrum bırakılırken, kök maaşı 7 bin 500 liranın altında olan  6 milyon emekliye de hiç zam verilmedi. Eskişehir’de CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in dinlediği emekliler iktidarın yüzde 25 ısrarına isyan etti.Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Arif Duru, “Yüzde 25 zam sadaka olarak veriliyor. Biz buna karşıyız. Bu memlekette bedenen, fikren çalışarak, vergisini ödeyerek, emeklilik hakkını kazanarak gelmiş bir kesime bu yapılmış olan icraat arkadan vurulmuş bıçağa benzemektedir.” dedi. Tüm Emekliler Sendikası üyeleri, “Emekliler insanca yaşayabileceği bir maaş almadığı sürece ülkede adaletli gelir dağılımı sağlanmamış demektir. Bu gidişle hepimiz ikinci iş arayacağız” açıklamasını yaptı.

CHP’li Çakırözer, “Bu iktidar bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş emekliye ‘sen öl, yaşama’ diyor! Anadolu’nun her yerinde milyonlarca emekli şu anda 7 bin 500 lira emekli maaşına mahkum. Biz TBMM’de bu yüzde 25’lik zammın emeklilere yetmeyeceğini söyledik. Hatta bunun için önerge de verdik ama AKP-MHP birlikte reddettiler! Bu iktidar emekliyi yok sayıyor” dedi.

YÜZDE 25’LİK ZAM İSYAN ETTİRDİ

İktidar kaynak yok gerekçesiyle emekli maaşına yüzde 25 zam düzenlemesini Meclis’ten geçirdi. 16 milyon emeklinin maaşına seyyanen zam talebi muhalefetin ısrarına rağmen Meclis’ten geçmedi.  Kök aylığı 7 bin 500 lira altında olan 6 milyon emekli ise hiç zam alamadı, hüsrana uğradı.Muhalefet emeklilere seyyanen zam ve en düşük emekli maaşının asgari ücrete çıkarılması için önergeler verirken, verilen önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in Eskişehir’de buluştuğu emekliler duruma isyan etti.

“SADAKA ZAMMINA KARŞIYIZ!”

Türkiye Emekliler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Arif Duru, emeklilere yapılan yüzde 25’lik zamma karşı olduklarını söylerken, “Yüzde 25 zam sadaka olarak veriliyor. Biz buna karşıyız. Bu memlekette bedenen, fikren çalışarak, vergisini ödeyerek, emeklilik hakkını kazanarak gelmiş bir kesime bu yapılmış olan icraat arkadan vurulmuş bıçağa benzemektedir. Memur-emekli ayrımı yapılmaksızın eşit muamele yapılmalıdır” dedi.

“İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİMİZ MAAŞ İSTİYORUZ”

Tüm Emekliler Sedikası üyeleri emekli maaşlarına yapılacak yüzde 25’likzam oranını kabul etmediklerini dile getirirken, sendika üyeleri adına konuşan Ali Paşa Şanlı, “Ülkede insanca yaşanabilecek adaletli bir gelir dağılımının sağlanabilmesi için önce emeklilerin insanca yaşayabileceği bir maaş alması gerekiyor. Emekliler insanca yaşayabileceği bir maaş almadığı sürece ülkede adaletli gelir dağılımı sağlanmamış demektir. Biz Eskişehir’deki emekliler olarak mutlaka emeklilerin en az yoksulluk sınırının altında da olsa20 bin TL maaş almaları gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca enflasyonun da siyasi iktidar tarafından artık frenlenmesi gerekiyor yoksa bu zamlar, bizim aldığımız maaşları eritiyor. Bu gidişle hepimiz ikinci iş arayacağız” diye konuştu.

“EMEKLİYE ‘SEN ÖL, YAŞAMA’ DEDİLER”

Emeklileri dinleyen CHP’li Çakırözer ise, şu açıklamaları yaptı:

“Milyonlarca emeklinin sesine bu iktidar kulak vermedi.  7 bin 500 lira alan 6 milyon emekli maalesef bir kuruş dahi maaş zammı alamayacak. Diğer alabilenler ise sadece yüzde 25 zam alabilecek.Yüzde 100’ü geçen hayat pahalılığı karşısında bu yapılan ‘emekliye sen öl, sen yaşama’ demektir. Biz TBMM’de bu yüzde 25’lik zammın emeklilere yetmeyeceğini söyledik. Hatta bunun için önerge de verdik ama AKP ve MHP reddetti! Bu iktidar emekliyi yok sayıyor.”