CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Odunpazarı Belediyesi meclisinde yaşanan olayları değerlendirdi.Çınar, "Üzülerek söylüyorum ki son günlerde, demokrasi ve özgürlüklerle anılan Eskişehrimize yakışmayan olaylar yaşanmaktadır.

Eskişehir kamuoyunun bildiği üzere Odunpazarı Belediye Meclis toplantılarında gelenek haline gelen ‘Gündem Dışı’ konuşmalar, 7 yıldır belediyenin resmi hesaplarından ve TV Kanallarından canlı yayın olarak veriliyor. Yapılan canlı yayınlarda tüm konuşmacıların konuşmaları olduğu gibi halkımızın izlemesine sunuluyor. 1 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen Odunpazarı Belediyemizin Kasım Ayı olağan meclis toplantısında AKP’li Meclis Üyesi Büşra Yeşim Aslantaş yaptığı konuşmada “AKP’nin 20 yılda yaptığı çalışmaları” uzun uzun anlattı. Cumhuriyet Halk Partisi gurubu olarak yapılan konuşmayı sonuna kadar dinledik. Belediye Başkanımız Kazım Kurt da meclis toplantısı sonunda görüş bildiren konuşma yapan tüm meclis üyelerine teşekkür etti.

Fakat buna karşılık, 4 Kasım Perşembe günü gerçekleşen Kasım Ayı Meclisinin ikinci oturumunda ise meclis üyesi arkadaşımız Kadir Kodak, AKP’nin 20 yılda sattığı; şeker fabrikaları, limanlar, elektrik santralleri, tesisler, taşınmazlar, maden sahaları ve satılan 300 milyon metrekare vatan toprağının yer aldığı 7 sayfalık bir liste açıkladı. Meclis üyesi arkadaşımızın bu listeyi açıklamasının hemen ardından, AKP’li meclis üyeleri, AKP Grup Başkanvekili Murat Özcan’ın öncülüğünde meclis toplantısının yapıldığı salonu terk etti. AKP meclis üyelerinin bu hareketi, AKP’nin demokrasi ve ifade özgürlüğünden ne anladığını bizlere bir kez daha açık ve net şekilde gösterdi.  En ufacık bir eleştiriye tahammülleri olmadığı gibi, gerçekleri yüzlerine vurduğumuzda da oldukları yeri hemen terk ediyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, AKP’li arkadaşlarımızı 20 yılda ülkemize verdikleri bu zararla bir an önce yüzleşmeye çağırıyor ve meclis toplantısında takındıkları tutum nedeniyle AKP meclis üyesi arkadaşlarımızı halkımızdan özür dilemeye davet ediyorum.

Son günlerde partimizin yöneticileri, üyeleri ve sade vatandaşlarımız birer birer savcılık tarafından ifadeye çağırılıyor. Bunun sebebi ise AKP’nin Eskişehir yöneticilerine twitter üzerinden sordukları ve cevap vermek isteyenler ya da verecek cevabı olanlar için çok anlaşılır, basit sorular. Ama görüyoruz ki sorulan bu sorular, AKP’li yöneticilerde büyük bir tedirginlik yaratmış. Ne sormuş arkadaşlarımız; ‘Eskişehir Vergi Rekortmenleri arasında kaç AKP Üyesi var?’ ‘Pandemi döneminde desteksiz kaldığı için kaç işyeri kapandı?’ gibi sorular. Emin olun bu soruların cevabını tüm halkımız merak ediyor. AKP’li yöneticiler savcılığa huzurumuz kaçtı diyerek başvuru yapacaklarına, kendileri zenginleşirken açlıkla yoksullukla mücadele eden milyonların derdine derman olmaya çalışmalıdır. Mutfakta ki yangın büyürken, dolar-euro karşısında Türk Lirası erirken, çocuğuna çanta alamayıp okula gönderemeyen anne babalar varken; koluna 25 bin liralık çanta takanların tabi ki huzuru kaçmalıdır. 3 Y ile gelenler, adalet diyenler, kalkınma diyenlerin bugün geldikleri durum ve ülkemizi getirdikleri durum ortadadır.

“İngiltere, Amerika, Fransa bizi kıskanıyor” diyenler, doğalgaza gelen yüzde 48,40’lık zamdan sonra, “İngiltere, Amerika ve Fransa da zam yapıyor” demeye başladı. Kara kış kapıda. Havalar gittikçe soğuyor. Doğalgaza, elektriğe, temel gıda maddelerine gelen zamdan sonra iyice beli bükülen halkımız, kara kara faturayı nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Daha kış gelmeden 2021'nin ilk 5 ayında 1 milyon 525 bin abonenin elektriği kesildi. Yine ilk 5 ayda, 674 bin abonenin de doğalgazı kesildi. Bu kış ne olacak bu hanelerde? Biz düşünüyoruz ama AK Parti'nin hiç umurunda değil. Sizin bizi kıskandığını söylediğiniz ülkelere sor bakalım; onlar, 1 yılda 31 kere zam yaptılar mı? Genel Başkanımızın da ısrarla vurguladığı gibi 'Kara Kış Fonu', halkımıza nefes aldıracak. Eğer bu fon kurulursa kimsenin elektriği, doğalgazı, suyu kesilmeyecek.

Gelen zamlar, döviz kurundaki engellenemeyen artış, halkımızın alım gücünü düşürüyor. Adliye koridorlarındaki icra davalarının sayısı da ne yazık ki sürekli artıyor. İcra davaları o kadar arttı ki, büyük bir gururla sunduğunuz Eskişehir Adliye Sarayı koridorları artık icra davalarına dar geliyor. Odunpazarı Belediyemizin hemen yanında bulunan ve daha önce Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin Yabancı Diller Yüksek Okulu olarak kullanılan binada yıkım işlemi başladı. Okul binası yerine ‘yeni icra dairesinin’ temelleri atılacak. Adliye sarayı koridorlarının dar geldiği, icra davaları burada görülmeye başlanacak.   

İlk seçimde halkımızla birlikte bu soygun düzenine son vereceğiz. İstedikleri kadar huzurumuz kaçıyor desinler, yapacak bir şey yok."