banner639

Madenciler ESO’da sektörü değerlendirdi

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) genişletilmiş meslek komitesi toplantısının sonuncusu gerçekleştirildi.

Madenciler ESO’da sektörü değerlendirdi

Her hafta farklı sektörlerden oluşan meslek grupları üyelerinin ESO’da bir araya gelerek mesleki değerlendirmelerde bulunduğu Genişletilmiş Meslek Komitesi Toplantılarının sonuncusu düzenlendi.

ESO 50.Yıl Salonunda düzenlenen toplantı 1’inci ve 9’uncu Grup Meslek Komitesinde yer alan sanayicilerin katılımı ile gerçekleşti. Madencilik Sanayi ile Taş ve Toprağa Dayalı İmalat sektörlerinin konuşulduğu toplantının açılışında sanayicilere ESO’nun gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı proje ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Odamızda toplamda 16 meslek grubumuz var ve her hafta bir veya iki meslek grubumuz ile bir araya geliyoruz. Farklı meslek gruplarının içinde bulundu sektörleri değerlendiriyor, problem ve çözüm önerileri üretiyoruz. İnanıyoruz ki birlikte oldukça güçleneceğiz. Bu nedenle siz değerli sanayicilerimizin katılımları oldukça önemli, katılımlarınız için teşekkür ederim.” dedi.

“Madencilik hayattır”                                                                                   

Her iki sektörün de aynı sıkıntıları yaşadığını belirten 1.Grup Meslek Komitesi Başkanı Muzaffer Kızıldağ, “Madencilik ile Taş ve Toprağa Dayalı İmalat yapan sanayicilerimiz hemen hemen aynı sıkıntıları yaşamakta. Tek başımıza üstesinden gelemeyeceğimiz sorunlarımız için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Sizlerin yol göstermesi ile yürüyeceğiz ve hep beraber başarılı olacağız. Daha sık bir araya gelelim, sorunlarımızı konuşalım, raporlayalım ve ilgili mercilere gönderelim. Hepimiz fedakarlık ve cesaret ile madenlerimizi çıkaracağız, vatanımıza değer katmaya devam edeceğiz. Madensiz bir şey olmaz, madencilik hayattır.” diye konuştu.

“Bir arada, birlikte hareket etmeliyiz”

Madencilik Kümesi Başkanı Ekrem Bulur toplantıda yaptığı konuşmada sektörel zorluklara değindi. Bu kapsamda Bulur, “Madencilik olmazsa sanayicilik olmaz. Bizler yerli üretim yapıyor ve dünyanın farklı yerlerine ihracat yapıyoruz. Ancak bizleri yavaşlatacak bazı sorunlar yaşıyoruz. Ruhsat izinlerimiz geç çıkıyor, Madencilik Kanununda sık aralıklarla yapılan değişiklikler ve çalışma izninin geç verilmesi ile işlerini yapamayan şirketler oluyor. Bu sorunlarımızı kendi aramızda konuşup değerlendirerek, ilgili kurum ve devlet kademelerine aktarmalı, sesimizi duyurmalıyız. Bir arada olmalı ve birlikte hareket etmeliyiz ki sorunlarımızı ilgili yerlere duyuralım. Bu nedenle gerek komite gerek Madencilik Kümelenmesi olarak daha sık bir araya gelelim.”

Sektörde karşılaşılan sıkıntıları sanayiciler ile paylaşan Meclis Üyesi Barış Yalçın Özaydemir, üretimde kullanılan enerji kaynaklarının maliyetlerindeki artıştan kaynaklı sıkıntı çekildiğini belirtti. Bu konuda değerlendirmede bulunan Özaydemir, “Doğalgaz, elektrik, enerji maliyetlerinin yükselmesi en büyük sorunumuz. İşçilik anlamında diğer ükelere göre avantajdayız şu an ama enerjide çok büyük sıkıntıdayız. Bir fiyat belirsizliği var.” dedi.

Ürün geliştirme çalışmaları

Maden işletmelerinden çıkan ürünlerde inovasyon çalışmalarının yapılması halinde daha fazla kazanç elde edilebileceğini belirten Meclis Üyesi Hamza Tınas yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Biz ürettiğimiz ürünlerin daha inovatif olması için çalışmıyoruz. Sorunlarımız var ama onlarla ilgilenirken ürün geliştirmeyi bırakıyoruz. Üniversite ile birlikte çalışmamız lazım. Gelişmemiz, birbirimizle diyaloğumuzun olması, daha sık bir araya gelmemiz gerekiyor. Gerçekten madenin kalkınması geliştirmekten geçiyor.”

Toplantıda tüm sektörleri etkileyen sorunlar hakkında genel değerlendirmede bulunan 9. Grup Meslek Komitesi Üyesi Savaş Özaydemir, “Üniversite ve sanayi işbirliğinde gelişmeler yaşanıyor. Birlikte çalışma anlamında ihtiyacımız olan da bu. İnsan kaynakları sorununu halledemedik, eğitim sorunumuz var, sektörlerin bağlı oldukları mevzuatlar değişiyor. Bunlara karşı gündemi takip etmeli ve iyi analiz yapmalıyız, yenilikçi olmalıyız.” diye konuştu.

Toplantının gündem maddelerini ruhsat almada yaşanan zorluk ve izin sürelerinin uzun olması, çevre ve orman ile ilgili yaşanan sorunlar, enerji maliyetlerinin artması, ürün geliştirme çalışmalarının yapılmaması, kanunlarda sık yapılan değişiklikler oluşturdu.

Toplantıya ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, ESO Başkan Yardımcıları Fatih Düş ve Sinan Özeçoğlu, 1. Grup Meslek Komitesi Başkanı Muzaffet Kızıldağ, 9. Grup Meslek Komitesi Başkanı Gökhan Ayzeren, Meclis Üyeleri Barış Yalçın Özaydemir, Hamza Tınas, Metin Çekiç, 9. Grup Meslek Komitesi Üyesi Savaş Özaydemir katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259