2-3 ve 4. Sınıflardan oluşan 34 öğrencili ekip, Hocaları Doç.Dr.Alkan GÜNLÜ ve Dr. Öğretim Üyesi Bora İMAL başkanlığında Eskişehir’e geldiler. Mihalıççık Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Çatacık ormanlarına geçildi. İlk önce Bozan ağaçlandırma sahasında yarı kurak iklim ağaçlandırmalarının örnekleri görüldü. Burada Orman Mühendisi Rıza KAMEK, öğrencilere toprak işlemesi, fidan dikimi ve fidan bakımı konularını uygulamalı gösterdi. Programın devamında sarıçam ormanlarına gidildi. Orman bakım çalışmaları, tabi tensil uygulamaları anlatıldı. Orman Mühendisi Yaşar DUMAN, öğrencilere derslerde teorik olarak gördükleri konuların uygulamaları gösterdi. Tartışma açıldı ve öğrencilerin soruları cevaplandırıldı. Programın bu bölümüne Bölge Müdür Yardımcısı Metin TOPÇU, Şube Müdürü Erkan YURT, Orman Mühendisi Metin İNAN, Orman İşletme Müdürü Güray GÜN ve ekibi de katıldı. Yine Çatacık’ta bulunan Kızıl Geyik Üretme Çiftliği de görülerek, öğrencilere kızıl geyiklerin yaşam alanı ve biyolojileri anlatıldı.

Uygulama gezisinin 2. Gününde ise ilk önce Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail BOZ makamında ziyaret edilerek karşılıklı hediyeler verildi. Daha sonra Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğüne geçildi. Burada Fidanlık Müdürü İzzet BOLATKIRAN ve ekibi fidan üretim çalışmalarını yerinde anlattılar. Tohum bahçesinden kozalak çıkarmaya, soğuk hava deposundan seralarda fidan üretimine kadar birçok konu öğrencilere uygulamalı olarak gösterildi.

Öğleden sonra ise aynı yerleşkede bulunan Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsü ziyaret edildi. Öğrencileri ve hocalarını Enstitü Müdür Yardımcısı Özgür KİRACIOĞLU karşıladı. Enstitüde yapılan toprak ve su analizleri laboratuvar ortamında öğrencilere anlatıldı. Son bölümde ise Türkiye’de tek olan Kayaçpark gezildi. Orman Yüksek Mühendisi Dr.Nejat ÇELİK, parkta bulunan ve ülkemizin çeşitli yerlerinden getirilen kaya ve maden örneklerini anlattı. Toprağın hammaddesi olan kayaçların özellikleri hakkında bilgi verdi.

Teknik incelemeleri tamamlayan öğrenciler Eskişehir şehir merkezini, tarihi ve turistik yerlerini de gezme imkanı buldular. Gezinin 19 Mayısa denk gelmesi nedeniyle gençler, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına da iştirak etti.

Orman Mühendisleri Odası Eskişehir Temsilciliği ise bir akşam yemeği düzenleyerek, Mühendisleri ve mühendis adaylarını bir araya getirdi. Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Dr.Öğretim Üyesi Bora İMAL, gördükleri yakın ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkür belgesi ve Çankırı’dan getirdikleri kaya tuzundan yapılma hediyeleri takdim etti.

                                                                                                                         

        

Editör: Mustafa YILDIRIM