AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, ‘’Eksi 25 Çocuk Köyü’’ nü ziyaret etti. Eksi 25 Çocuk Köyü Projesi, TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının finansal desteğiyle Eylül 2018’de Eskişehir’ de başlamış ve dezavantajlı çocukların ve tüm çocukların sosyal etkileşimlerini, karşılaştıkları sorunlarla baş edebilme becerilerini güçlendirmeleri için yaşam alanı oluşturan bİr proje. Başta bir senelik proje olarak başlamasına rağmen, başarısı nedeniyle TANAP tarafından her sene tekrar tekrar desteklenen ve her sene üzerine koyarak değerli hocalarımızın çalışmaları ile devam etmekte. Prof. Dr. Günay, köy ile alakalı “Eskişehir’in Karacaşehir Mahallesinde bulunan köyde, öncelikli dezavantajlı çocuklar olmak üzere tüm çocukların sosyal etkileşimlerini, karşılaştıkları sorunlarla baş edebilme becerilerini güçlendirmeleri için yaşam alanı oluşturulmuş, Yaşam alanı için atölyeler planlanmış, atölyelerin malzeme ve materyal ihtiyacı karşılanmış. Çocukların katılımıyla da çeşitli sanatsal, kültürel ve sportif atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Atölye çalışmaları ve malzemeler tüm katılımcılara ücretsiz sunulmaktadır.’’

KOMİTE ÜYELERİ İLE GEZDİ, İLK YARDIM ATÖLYESİNE KATILDI

AK Parti Şirintepe Mahalle Temsilciliği açıldı AK Parti Şirintepe Mahalle Temsilciliği açıldı

Eksi 25 Çocuk Köyünün en önemli organı olan Çocuk Komitesi’nde görev yapan öğrenciler yani komite üyeleri (Elif Zülal Karakaya, Bengisu Mavi, Eylül Yıldırım, Ela Ülgen Yazıcı, Selen İyilik Melek Ada Yürümez, Didar Nur Ciğerci, Elifsu Cankaz, Hilal Nur Dağlı, Ezel Eylül Çınar) Günay’a eşlik ederek alanı ve atölyeleri gezdirerek bilgi verdiler. 6 ve 11. Sınıf arası bu gençlerimiz bu dernekte sosyal sorumluluk kapsamında gönüllü çalışmakta. Çocuk Köyüne çocuklarını etkinlik için getiren anneler ile ilk yardım atölyesine katılan Günay burada gönüllü olarak eğitim veren hocamızı tebrik etti ve ailelerin çocuklarına da uygulayabileceği bu değerli eğitim için teşekkür etti.  “Çocuklarını getiren aileler için de beklerken özel programlar bulunuyor. Ben selam vermek için girdiğimde hocamız Heimlich manevrasının nasıl uygulandığını gösteriyordu. Bu bilgi kaç kişinin hayatını kurtarabilir. Hocalarımıza teşekkür ederim.” Ardından Eksi 25 Derneği ve Çalışmaları hakkında sunum üzerinden bilgiler verildi. Prof. Günay “Eksi 25 Derneğinin ismini sordum. Beyin gelişiminin 25 yaşına kadar devam ettiği için bu evredeki tüm bireylerin gelişimine destek olmak istedikleri için koyduklarını öğrendim. Özgüvenli, donanımlı bireylerin yetişmesi adına inanılmaz bir emek var. Başarının kararlılık ve emekle geldiğinin en güzel örneği bu proje. Çok kısıtlı bir ekiple çalışan, gönüllüler ile büyük bir aile olan ekibin ben de gönüllü bir üyesi oldum, gurur duydum.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR HALE GELMİŞ ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Prof. Dr. Günay ziyareti sonrası, ‘Yapılan çalışmalardan çok etkilendim. Çocuklarımız için çok değerli bir proje. Başta Yönetim Kurulu Başkanı Burak Karakaya olmak üzere Başkan Yardımcısı Yasemin Tümkaya Karakaya, yönetim kurulundan Esin Yontunç, Fatma Kavak İyilik’e emekleri için teşekkür ediyorum.  Böyle bir projenin Eskişehir’de olmasından ve yaklaşık 5 senedir bu projenin sürdürebilir bir hale gelmesinden dolayı gurur duyuyorum. Başarısını ve sürdürülebilirliğini kanıtlamış bir proje. Derneğin çalışmaları için bir milletvekili olmaktan öte bir anne bir ebeveyn olarak neler yapabileceğimi konuştuk. Ayrıca Türkiye için bir başarı örneği olan derneğin çalışmalarını Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Çocuk Hakları Alt Komisyonunda muhakkak gündeme getireceğim. TBMM’de ilgili komisyonlarda çalışmalarını sunacaklar inşallah. Çocuk Komitesi’nin çocuk hakları konusunda elde ettikleri başarı örneklerini dinleyince inanamadım. Hepsi ayrı ayrı bir başarı örneği ve vaka çalışması olabilir.” şeklinde konuştu. Sunum ve değerlendirme sonrası Çocuk Komitesi ile tekrar bir araya gelen Günay Quiling Tekniğiyle Kağıt katlama ve Sihirli Labirent oyunu etkinliklerini gerçekleştirdi.