banner639

Çevre katliamına dur deyin

Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu (ESÇEP) üyeleri Alpu'ya giderek basın açıklaması yaptı. Kömürlü Termik Santral için açılan sondaj alanında açıklamalarda bulunan üyeler, temiz bir çevre talebini yineledi.

Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu (ESÇEP) üyeleri Alpu'ya giderek basın açıklaması yaptı. Kömürlü Termik Santral için açılan sondaj alanında açıklamalarda bulunan üyeler, temiz bir çevre talebini yineledi.

ESÇEP adına açıklama yapan Fikret Baykır, "Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu (ESÇEP) olarak Alpu Ovasına yapılması planlanan kömürlü termiş santral projesinin her aşamasını yakından takip ediyoruz. Bölgede yerel seçimden sonra başlatılan ve içeriği bilinmeyen sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak büyük bir kaygı duyuyoruz. Biz yörede yaşanların da endişeyle karşıladığı sondaj kuyuları yönetmeliklere uygun açılmamakta, sondaj işlemi sonucunda oluşan atık çamurlar Ağapınar mahallesinde bulunan tarım arazisi niteliğindeki depolama alanına boşaltılmaktadır. Bu durum toprak ve su kirliliği bakımından büyük riskler oluşturmaktadır.

Sondaj kuyularından vidanjör ile çekilen çamurlar, Beyazaltın mahallesinin yanındaki dere yatağına, Alpu-Bozan arasında izinsiz atık depolama alanına kaçak olarak dökülmektedir. Bizler, açılan kuyuların usulüne uygun şekilde çevreye zarar vermeden en kısa sürede kapatılmasını talep ediyoruz. Yapılan bu işlemler tam bir doğa ve çevre katliamıdır. Eskişehir halkının bilgisi dışında, insafsızca ve acımadan verimli ovamızın kalbine girilmekte, tarım topraklarımız pervasızca delik deşik edilmektedir. Bölge adeta köstebek yuvasına dönmüştür. Toprak yüzlerce metre delinerek gelecekte onarılması imkânsız bir çevre cinayeti işlenmektedir"dedi.

Alpu Ovasında yapılması planlanan termik santral ile ilgili verilen sözlerin tutulmasını isteyen Baykır, "Seçim öncesi bizzat Sayın Cumhurbaşkanı, verimli Alpu Ovasının koruma altına alındığını beyan etmişken, bütün bu gelişmeler ne anlama gelmektedir? AKP Milletvekilinin termiş santral ile ilgili bir soruya karşılık ifade ettiği “Bu iş bitti” sözünün arkasında durmasını ve konunun takipçisi olmasını bekliyoruz.

Alpu ovasında yaşayan biz yöre halkının ve kamuoyunun bilgisi olmadan açılan sondaj kuyuları için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğine göre proje tanıtımı dosyası hazırlanmış mıdır? Eskişehir Valiliği İl Çevre Müdürlüğü bu projesi onaylamış mıdır? Kurumlardan görüş alınmış mıdır? Maden Atıkları Yönetmeliğine, Atık yönetimi Yönetmeliğine, ÇED Yönetmeliğine uyulup uyulmadığı Eskişehir Valiliği tarafından denetlenmekte midir? Tüm bu sorularımıza yanıt bekliyoruz.

Alpu Ovasından yetkililere tekrar sesleniyoruz.

Alpu Ovasında Kömürlü Termik santral istemiyoruz.

Alpu Ovasına kıymayın, kömürlü termik santral, tarımı bitirecek ve bizleri ekmeğimizden edecek"şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1335

banner1259