banner639
banner1544

DSİ’den Porsuk açıklaması

Devlet Su İşleri (DSİ) 3. Bölge Müdürlüğü, Porsuk Barajı’ndan Polatlı’ya bilinçsizce sulama suyu verildiği söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e yanıt geldi.

DSİ’den Porsuk açıklaması

Devlet Su İşleri (DSİ) 3. Bölge Müdürlüğü Porsuk Barajı’ndan Polatlı’ya bilinçsizce sulama suyu verildiği söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e yanıt geldi. Kurumdan yapılan açıklamada, “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından sıklıkla yapılan manipülatif yorumlar kamuoyunun yanlış bilgilenmesine ve kamu kuruluşlarına karşı olumsuz intibaa sahip olmalarına vesile olmaktadır” denildi. 


DSİ’den yapılan yazılı açıklamada Porsuk Barajı’nın öncelikli amacının Eskişehir’in su ihtiyacını karşılamak olduğu belirtilerek,  “Son günlerde Eskişehir kamuoyunda Porsuk Barajı ile alakalı haberlere sıklıkla yer verilmektedir. Açıklamalarda özetle; Porsuk Barajı’ndan Polatlı’ya sulama suyu verilmesi eleştirilmekte, Eskişehir halkının cezalandırıldığı ifade edilmektedir. Porsuk Barajı’nın amacı öncelikli olarak Eskişehir ilinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması, Eskişehir ilinin taşkınlardan korunması, sulama ve enerjidir. Bu amaçlara göre hisse yüzdeleri ise % 21 içme suyu, % 36 sulama, % 28 taşkın koruma ve % 15 enerji olarak belirlenmiştir. Porsuk Barajı 434 milyon m3 aktif hacmine sahip olan barajın Eskişehir Sulaması 2018 yılı sulama sezonu başlangıcı olan 17.04.2018 tarihi itibariyle durumu incelendiğinde 238 milyon m3 su bulunduğu, % 55 aktif doluluk oranına sahip olduğu görülmektedir.  Sulama sezonu başlangıcından bugüne, içme ve kullanma suyu, sulama suyu ve doğal hayatı korumak amacıyla kontrollü olarak ihtiyaca göre değişen miktarlarda Porsuk Barajından (3 ila 9,5 m³/s) su bırakılmıştır. 28.07.2018 tarihi itibariyle Porsuk Barajı rezervuar aktif hacmi 178 milyon m3 su bulunduğu, % 40 aktif doluluk oranına sahip olduğu görülmektedir.  Sulama sezonu başlama tarihi 17 Nisan ile 27 Temmuz tarihleri arasında barajdan Eskişehir Sulaması için 48 milyon m3, içme ve kullanma suyu için yaklaşık 13 milyon m3 (sene başından beri yaklaşık 24 hm3), Porsuk Çayı doğal hayatı koruma için 12 milyon m3 su bırakılmıştır. Buradan anlaşılacağı üzere belirtilen dönem için toplamda kullanılan 73 milyon m3 iken baraj seviyesindeki azalma 60 milyon m3 olup, geri kalan 13 milyon m3 Porsuk Barajına belirtilen tarihler arasındaki giriş hacmidir  Eskişehir Sulaması 2018 yılı Genel Sulama Planlamasına göre su ihtiyacı 96 milyon m3’tür. Eskişehir’in yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacı ise 40-43 milyon m3 tür. 2018 yılı sulama sezonu bitimi 15 Ekim öngörüsüne göre Eskişehir Sulaması için 48 milyon m3, sene sonuna kadar içme ve kullanma suyu için 15 milyon m3  (Porsuk barajı sonrası havzalardan beslenme ile yaklaşık 19 milyon m3) olacağı tahmin edilmektedir. Porsuk Çayı doğal hayatı koruma için bırakılması planlanan 12 milyon m3 ‘te dâhil edildiğinde yaklaşık 75 milyon m3 suya ihtiyaç bulunmaktadır. Buna göre; baraja sene sonuna kadar hiç su gelmemesi halinde dahi rezervuardaki aktif hacmin 103 milyon m3 seviyesine düşeceği öngörülmektedir. Temel akımın geldiği düşünüldüğünde sene sonunda 110-115 hm3 aktif hacmin ve % 25-27 doluluk oranının olacağı tahmin edilmektedir” denildi.

KURAKLIK VALİLİKLERE BİLDİRİLDİ 
Valiliklere gerekli uyarıların yapıldığı aktarılarak,  “İdaremizce barajın su durumu ve kullanımı sürekli kontrol altında tutulmakta olup, bu senenin kurak geçeceği öngörüldüğünden 18.01.2018 tarih ve 46954 sayılı yazımız ile 2018 yılının başında Ankara, Eskişehir Valiliklerine, İlçe Kaymakamlıklarına, ilgili Tarım Örgütlerine bildirilmiştir. Yayın organlarında özellikle Polatlı İlçesine bağlı mahallelerinin Porsuk Çayı suyunu bilinçsizce ve uyarıları dikkate almadan kullandığı belirtilmektedir. Konu yerinde tetkik edilmiş, bahsi geçen bölgelerde vatandaşların uyarıları büyük oranda dikkate aldığı ve bu sene için hububat ağırlıklı ekim yaptığı gözlemlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

BÜYÜKŞEHİR KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR 
Porsuk Çayı Barajından gelişigüzel su bırakılmadığı  ifade edilerek,  “2018 yılı kış ayları kurak geçmesi ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle hububat sulaması mart ayı sonunda başladığından Porsuk Çayı yatağındaki su çekilmesi maksimuma ulaşmıştır. Membada suyun yoğun tüketilmesi sonucu yaşanan su sıkıntısı sadece Porsuk vadisinin değil Sakarya vadisinin de temel sorunu haline gelmiş Polatlı köyleri ciddi su kıtlığı çekmektedir. Suyun kullanımında hak sahipliği sadece Eskişehir sınırları içerisinde bulunan tarım arazilerine ait olmayıp, mansapta bulunan tarım arazilerinin de kadim su hakkı mevcuttur. Nasıl Kütahya’dan doğan Porsuk Çayı’nda Eskişehir’in hakkı var ise Polatlı’nın da belli bir nispette hakkı bulunmaktadır. Kurumumuz bu hakkı gözeterek dere yatağına ihtiyaç nispetinde su bırakmaktadır. Nitekim 13.07.2018-23.07.2018 tarihleri arasında da Genel Müdürlüğümüzün bilgisi dâhilinde Porsuk dere yatağına ilave 3 m3/s su bırakılmıştır.  Ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından sıklıkla yapılan manipülatif yorumlar kamuoyunun yanlış bilgilenmesine ve kamu kuruluşlarına karşı olumsuz intibaa sahip olmalarına vesile olmaktadır. Kamu kuruluşlarını her fırsatta eleştirilerin odağı haline getirmeye çalışan yetkililerin yaptıkları yanlış uygulamaları perdelemek için bu yola başvurdukları düşünülmektedir. Bunun en büyük örneği Ilıca Barajı’nda şu an için amaçsız bir şekilde su tutulmasının Porsuk nehri yatağındaki su miktarını olumsuz etkilediğinin hiç gündeme alınmamasıdır. Sonuç olarak, Porsuk Barajı’ndan medya haberlerinde bahsedildiği gibi gelişi güzel su bırakılmamaktadır. Suyun verimli ve etkin kullanılmasından sorumlu İdaremiz Porsuk Barajını genelge, yönetmelikler ve işletme talimatlarına uygun olarak işletmeye devam etmektedir” denildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1547

banner877