banner639

KAZIM KURT ODUNPAZARI GERÇEĞİNİ ANLATTI

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir milletvekilliği sonrasında yeni görevi belediye başkanlığına geldiği günden bu yana nasıl bir Odunpazarı ile karşılaştıklarını ve nasıl bir yol izleyeceklerini anlattı.

 KAZIM KURT ODUNPAZARI GERÇEĞİNİ ANLATTI

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir milletvekilliği sonrasında yeni görevi belediye başkanlığına geldiği günden bu yana nasıl bir Odunpazarı ile karşılaştıklarını ve nasıl bir yol izleyeceklerini anlattı.

MİLLETVEKİLLİĞİ VE BELEDİYE BAŞKANLIĞI ARASINDAKİ FARK

Milletvekilliğinden sonra şimdi belediye başkanlığını yürütüyorsunuz, ikisini kıyaslar mısınız?

Milletvekilliği ile belediye başkanlığı arasında çok fark var. Milletvekilliği bir disiplin içinde olan, gerçekleşen bir uygulama. TBMM çalışma koşulları, belediye başkanlığı çalışma koşullarına göre çok daha rahat, çok daha uygun. Belediyede siz başkan olunca yönetici pozisyonuna geçiyorsunuz, karar mekanizmasındasınız ve meclisi yönlendiriyorsunuz. Belediye çalışanlarını yönlendiriyorsunuz. Bazı konularda karar veriyorsunuz. O nedenle hem emeği hem sorumluluğu çok, yorucu bir çalışma ama o derecede de insanı tatmin eden bir çalışma. Bu aradaki farktır. Biz seçime girip belediye başkanlığını tercih ettiğimize göre burada çalışmayı da göze aldık demektir.

TAŞERONLAŞMAYI ÖN PLANA ÇIKARAN BİR BELEDİYE ALDIK

Göreve geldiğiniz zaman nasıl bir belediye devraldınız?

Genelde siyasetçiler enkaz devraldık gibi söylemler derler ama ben öyle yapmadım, yapmayacağım. Bizim devraldığımız belediye 380.000 nüfusa hizmet eden 150 milyon bir bütçeye bağlanan ve yaklaşık bu bütçenin 70-75 milyonu yatırıma ayrılan uzun vadeli ve kısa vadeli borçları yaklaşık 100 milyon olan normal şartlarda kadrosunda bulunması gereken elemanları çalıştıramayan çünkü kadrosunu kendisi belirleme yetkisi olmayan bir belediyeydi. Ama bizim karşı olduğumuz taşeronlaşmayı ön plana çıkaran bir belediye aldık. 1000 civarında taşeron işçisi var ama 400 civarında da kadrolu işçi ve memuru var ama 1400 civarında 85 mahalleye hizmet etmekte olan bir Odunpazarı devraldık. Seçim öncesi söylediğimiz eksiklikleri gördük ve doğru söylediğimizi anladık. Bu konuyu dillendirmiyoruz, bunu çözmek bizim işimiz. O aksaklıkların tamamını çözeceğiz. Tabi aldığımız belediyenin olumlu yanları da var. Dürüst ve samimi çalışan pek çok görevlisi var. İşini bilen insanlar da var içlerinde. Ve bizimle çalışmayı, çalışabilmeyi kabul eden arkadaşlarımızla da yola devam ediyoruz.

BORÇLARI ÖDÜYORUZ

Borçlar ödenebilecek mi?

Almış olduğumuz belediyenin bütçesi bizden önceki belediye tarafından yapılmış. Belki ek bütçe yapabiliriz. Çünkü 42 mahalle köy oldu. Şuna inanıyorum yapılan borçlanmalar Odunpazarı’na yatırım içindir aslında ama biz zaman zaman farklı borçlanmaları gördük. Bunu kendi kuralları içerisinde gerekli yollarla çözeceğiz. Bizim şu an hizmet nedeniyle yapılan borçlanmalar var. Bunu da kısa sürede karşılayarak alacaklılarımızı rahatlatmak lazım. Biz avukat arkadaşlarımıza söyledik. Onlar şimdi alacaklı arkadaşları davet ediyor. Uzlaşma yoluna gidiyoruz. Borçları ödemeye devam ediyoruz. Onlar bizi aramadan biz onları arıyoruz ve ilk adımı biz atmış oluyoruz. Borcumuzu bir plana bağlamayı planlıyoruz. Borç yapılandırmasını gerçekleştirsek 1-2 ay içerisinde normal duruma döneriz.

ARADIĞIMIZI, ARADIĞIMIZ YERDE BULAMADIK

Odunpazarı Belediyesi’nin yapısı nasıldı?

Beklediğim tablo bu değildi. Aradığımızı aradığımız yerde bulabiliriz diye düşünüyorduk. Gayet doğal bir biçimde insanlara yaklaşımımız nedeniyle karşı tarafın da bu konuda bize sıcak olabileceğini düşünüyorduk. Kısmen  bazı konularda o sıcaklığı yaşamadık. Ama belediyemizde bulunan çalışma arkadaşlarımız ilgi gösterdi. Ve onların samimi duygularıyla birlikte bu işi devam ettirmeye çalışacağız. Odunpazarı Belediyesi’nin bu kadar dağınık birimlerde çalıştığını tahmin etmiyorduk. Ama şu anda 29 yerde hizmet biriminin olduğunu öğrendim. Daha derli topludur diye düşünüyordum. Yapılan çalışmalarda işlerin daha verimli olabileceğini düşünüyordum.  Bu konuda yeterli bulmadım.

ADANA’DAN TELEFON GELDİ SİZİN MECLİS TOPLANTISINI İZLEDİK DİYE!

Göreve gelince işten çıkarmalar yaşandı mı?

Belediye çalışanlarını seçim öncesi ve seçim sonrası: işten atacaklar, AKP’lileri biçecekler CHP’lileri dolduracaklar gibi bir dedikoduyu gerçekleştirmediğimizi gördüler. Çünkü CHP 1970’den bu yana iş güvencesi olsun diye uğraştı. İnsanlar  düşüncelerinden dolayı işten atılmasın, hapse girmesin diye uğraştı. Şimdi kendisi iktidar olunca siz benim gibi düşünmüyorsunuz diye işten atması asla söz konusu olamaz. Bunu defalarca söyledik. Biz iş başı yaptığımız günden bu yana bir tek kişi işten atılmamıştır. Hiçbir müdür tarafımızdan değiştirilmemiştir. Burhan Sakallı’nın atadığı müdürlerle çalışıyorum. Rahatsız olan arkadaşlarımız ayrılabilir ki bazı arkadaşlar ayrıldı. Bu olabilir. Normal karşılamalıyız. Biz çalışanların düşüncesine değil, yapığı işe bakıyoruz. Siyasi düşünce önemli değil. Eğer işini hakkıyla yapıyorsa ve yeterliliği varsa biz onunla çalışırız çünkü biz demokratız, sosyal demokratız, uzlaşmacıyız. Biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Siyaset elbette yapılır ama işle siyaseti karıştırmamak gerekir. Biz karıştırmıyoruz. Odunpazarı Belediyesi’nde bir kere bunu sağladık. Arkadaşlarımız artık gönül huzuruyla çalışabiliyorlar. İkinci olarak stratejik plan hazırlama çalışmalarına başladık. Bunu da en üst düzeyde katılımı sağlama şeklinde sağlayacağız. Sendikalar sivil toplum örgütleri ve partiler katılacak. Biz çağıracağız katılıp katılmamak onların bileceği iş. Üçüncü olarak belediye meclisi toplantılarını canlı olarak yayınlamaya başladık. Şimdiye kadar olan 4 toplantıyı kanallarımız aracılığıyla yayınladık. İnsanlar ilgi ile takip ettiler.

Meclislerin canlı yayınlanması size ne kattı?

Adana’dan telefon geldi sizin meclis toplantısını izledik diye! Dördüncü olarak Hamamyolu caddesi ile ilgili esnaflarla, tüketici dernekleriyle, esnaf odalarıyla toplantılar yaptık ve beraber kararlar verdik. Sanayi çarşısıyla ilgili hem yetkililerimizden brifing aldık, hem de ticaret ve sanayi odaları ve o birimlerle ilgili esnaf odalarını davet ederek toplantılar yaptık görüş aldık. Çünkü orası bizim önemli hedefimizdi. Bunlar bizim siyaseten katılımcı bir demokrasi uygulayacağımızın göstergesidir.  Diğer taraftan da rutin belediye işleri devam ediyor.

İŞSİZLİK VE TEMİZLİK EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN KONULAR

Belediyeye gelen şikayetler hangi konularda yoğunlaşıyor?

Çok büyük oranda işsizlik olduğunu bir kere daha anladım ve gördüm. 3000’i aşkın başvuru aldık. Tabii bunun karşılanması mümkün değil. 3000’i geçen bu iş başvurusunun yüzde 70’i üniversite ve Yüksek  Okul mezunu. Bu Türkiye’de çok büyük bir işsizlik olduğunu gösterir. Şu anda park bahçelerde çalışacak işçiye ihtiyacımız var ama çalıştıracak işçi bulmakta zorlanıyoruz. Müracaatların hepsi üniversite ve yüksekokul olduğu için. Ben teklif edemiyorum. Üniversite mezunu bir insana ‘Gel park bahçelerde çalış’ demek bir hakarettir. Bu konuda çok hassas oluyorlar, ondan bunu söylemek bile çok zor geliyor bana. Bu çok büyük bir sorun. Türkiye’nin sorunu ama Eskişehir’de daha büyük bir sorun. Odunpazarı halkının şikayetlerinin büyük bir bölümü temizlikle ilgili. Geri dönüşümle ilgili. Bu konuda Odunpazarı Belediyesi olumlu çalışmalar yapmış ve bizde devam ediyoruz geliştirerek. Halkımızın da bize destek olması ve bilinçlenmesi gerekli bu konuda. En çok sıkıntı bu izinsiz atık toplayanlarda. Bu kişiler süreci sekteye uğrattığı için bu konuda da bir çalışma yapılaması gerektiğini düşünüyorum. Bir eğitim çalışması yapılmalı. Başka bir eksik, belediyenin yaptığı çalışmaların halk tarafından bilinmesi ile ilgili sıkıntılar olduğunu görüyorum. Bunu da aşacağımıza inanıyorum.

Odunpazarı’nda nasıl çalışmalara imza atacaksınız?

ÖNCE ÇALIŞANLAR İÇİN KREŞ

Temizlik, geri dönüşüm, çevre, yürütülmesi gereken konular olacak.  Yönetime katılım, mahalle meclislerinin katılımı, kuruluş ve odalarla iyi bir iş birliği ama en önemlisi tasarruftur. Biraz savurgan bir yapı var. Doğru yatırım doğru yer, doğru para, doğru zamanda belediyede her işin yolu yöntemi belli olmalı. Biz şeffaf bir biçimde bilgisayara geçmek suretiyle herkesin görebileceği takip edebileceği işleri yapmak bizim görevimizdir. 5 yılın sonunda hedef Odunpazarı Belediyesi’nde kağıt olmamalı mesela. Bunu becerebilirsek bir orman kazanmış oluruz,  farklı bir çizgidir. Herkes bizi denetleyebilsin bu konuda açığız kendimize ve kadromuza güveniyoruz. Bu dönem içerisinde çocuklar ve kadınlar için çok önemli işler yapmamız gerekiyor. Seçim öncesi çok konuştuk bunları şimdi ilk işimiz Odunpazarı çalışanları için bir kreş. Çalışanlarımızın 140 tane çocuğu var; bunların tamamına getiremesek bile çok kısa sürede bir kreş yapımına başlıyoruz. Çalışanlarımızın yine yemek ihtiyacını karşılayacak bir formül bulmamız gerekir. Onun için de bir mutfak inşaatına başlıyoruz. Büyük birimlerimiz için de yemekhane yapım çalışmalarımız başladı.

KAPALI PAZAR ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLADI

Şu anda Kapalı Pazarlar için talimatımızı verdik. Çalışma başladı. Açık pazarlarımız için belirli aparatların tamamlanması gerekiyor. Onları da en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.

5 YIL SONRA ODUNPAZARI NEREDE DİYE KİMSE SORMAYACAK

5 yılın sonunda örneğin Mardin’e gittiğinizde ben Odunpazarlıyım derseniz Odunpazarı’nın nerede olacağını bilecekler. Odunpazarı’nın nerede olduğunu sormayacaklar. En büyük hedefimiz. Biz yaptığımız işi iyi yapmamız gerektiğini düşünüyoruz ve 380 bin kişilik bir bölgenin tanınması gerektiğini düşünüyorum. Bugün Karşıyaka’nın ve Kadıköy’ün yerini bilmeyen yok. Odunpazarı’nı bilmeyen çok. Beypazarı biliniyor ama Odunpazarı denilince rakam o kadar yok.

FEN İŞLERİNDE İHALE SÜRECİNİ BAŞLATTIK

Şu anda fen işleri ekiplerimizin asfalt atıyor olması gerekir. Kaldırım yapıyor olması gerekir. Ama asfalt ve diğer ihaleler yapılmadığı için asfalt atamamaktayız. Ama o süreci başlattık. Haziran ayı gibi sonuçlanacak.  Bu tarz işleri yapabilmek için malzemelerimiz olmuş olacak. Hem makinelerimiz hem işçilerimiz boşta kalmasınlar diye planlanan çalışmalarımızı yapmaya çalışıyoruz.

1 MİLYONA YAPILAN İŞİ 150 BİN LİRAYA YAPACAĞIZ.

Park Bahçeler Müdürlüğü’nde kullanılan çiçeğin ağacın kendimiz tarafından üretilmesi konusu gündemimizde. Biz ihaleyle alıyoruz, kuruyor bir daha alıyoruz yine kuruyor. Bu savurganlık. Bir de eğer mutfağımız ramazana kadar biterse bugüne kadar 1 milyona yapılan işi 150 bin liraya yapacağız.

Göreve geldiğinizde mehter takımının çalışmalarını sonlandırdığınız söylendi, bu konuya açıklık getirir misiniz?

NEVZAT ÖNDER ÖZÜR DİLEDİ

Odunpazarı Belediyesi’nin mehteran takımı yoktu, yokmuş. Kayıtlarda da kurulduğuna konser yaptığına dair bilgiler yok. Ondan olmayan bir şeyi kapatma gibi bir durumumuz yok. Ben göreve geldiğim günlerde, emniyet müdürlüğü bizden mehteran takımı istedi. İlgili birimdeki arkadaşla görüştüm mehteran takımımız var mı diye. O arkadaş  da yok dedi. Yoksa bizimle ilgili o dedikoduların hiçbiri doğru değildir. Milli değerlere saygımız sonsuz. Hatta zaman zaman değerlerimizin yaygınlaşmasını destekleyenlerden birisiyim. Bizi yıpratmak içi yapılan bir şeydir. Sayın Nevzat Önder de başlamış bu konuda verip veriştirmeye. Sonradan ziyarette bu konunun aslını öğrendi ve özür diledi.

Sizinle birlikte çalışan kalabalık bir ekipten söz ediliyor…

BİZ KAFALARI KARIŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gazeteler yazıyor. Evet, sorgulamak bana düşmez. Biz bir ekibiz. 20 belediye meclis arkadaşım var. Benimle beraber 21. Biz kader birliği yapmış ortak bir hedef doğrultusunda adım atmış arkadaşlarız. Tümü beni kendilerinin lideri olarak kabul ediyor. Ama yaptığım bütün değerlendirmeleri arkadaşlarımla konuşarak tartışarak yaparım. Şimdi gazetelerde diyorlar ki vay dosyalar inceleniyor. Evet, doğrudur; biz bir konuyla ilgili bir değerlendirme yaptığımız zaman o konunun uzmanı arkadaş kimse dosyayı ona veriyoruz incele diye. Burada bir sıkıntı yok. Asla ve asla o arkadaşlarımdan gizli bir şey yapmam. Kaldı ki onlar bana iyi niyetle yardım etmek için uğraşıyorlar ve doğruları bulmak için çalışıyoruz. Benim yapacağım bir hata bir yanlış onları da bağlayacak. O nedenle buna birlikte karar veririz. Bu konuda emek ve zaman harcayan arkadaşlarımız en az 10 kişi. Şimdi 10 kişiyi başkan yardımcısı yapamayacağımıza göre bunların bir başkan yardımcısı yarışında olduğunu ima etmeye çalışmanın insafsızlık olduğunu düşünmekteyim. Aralarından en az 3’ünü başkan yardımcısı yapabiliriz. Benimle her gün emek harcayıp bana her gün rapor veren 10 tane arkadaşım var. Kimisi mühendis kimisi yönetici kimisi teknik adam hepsi o konularda bana bilgi veriyorlar. Bizi eleştirmek için bir şey bulamadıkları için sanırım bu yolla eleştirmeyi düşündüler. Bu bizim demokratlığımızı dayanışma içinde olduğumuzu gösterir. Bu konuda biz halimizden memnunuz. Memnun olmamız başkalarını rahatsız etmesin. Biz böyle devam edeceğiz. Biz şu anda belediyeyi tanımaya çalışıyoruz. Biz dışarıdan adam aramayacağız bu arkadaşlarla çalışmaya devam edeceğiz. Hukuku bilen hukuk komisyonunda imarı bilen imar komisyonun da ve dolayısıyla da kendi alanlarındaki konularda uzman olan arkadaşlarımız hepsi danışmanım benim. Biz uzlaşmacı bir anlayışta olduğumuz için Burhan Sakallı’nın atadığı müdürlerle çalışmakta bir sakınca görmüyoruz. Biz kafaları karıştırmaya devam edeceğiz. Bu alışılagelmiş uygulamaların doğru olmayan kısımlarını hayata geçirmeyeceğiz.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

KİBİR VE BÖBÜRLENME BİZDE OLMAZ

Son olarak halkımızın belediyeyi kucaklamasını istiyoruz, yapılacak her iş vatandaşın yararına olmalıdır. Onlar bizi uyarsınlar, hiç kompleksimiz yok. Yeniden gözden geçirip yanlışımızdan dönmesini biliriz. Kibir böbürlenme bizde olmaz. Odunpazarı Belediyesi halkla iç içe olacaktır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259