Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı, genç ve bağımsız sinemaya, kısa filmlere ve genç yönetmenlerin sinematografik ilk filmlerine adanan bir etkinlik olan Kıssa Günler’e olan ilgi giderek artıyor.

      Genç yönetmenlerin kısa filmlerinin izlenmesinin ve bir film yapımcısı olarak profilini oluşturmasının önemli bir parçası olan festivaller arasına bir yenisi olarak eklenen Kıssa Günler, kısa film yapımını teşvik etmeyi, filmleri izleyicilere ulaştırmayı, yeni sinemacıları desteklemeyi, kısa film için bir festival kültürü içinde bir tartışma platformu oluşturmayı ve sinemaseverlerin keyifle izleyeceği bir festival olmayı hedefliyor. Söyleşilerin de yer alacağı festival, sinema profesyonelleri ile festival izleyicileri arasında bir deneyim paylaşım platformu işlevi görüyor.

        Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Kısa Çöp ekibinin hayata geçirdiği Kıssa Günler projesi kapsamında, kısa film gösterimleri, yönetmen ve yapımcılarla söyleşiler gibi etkinlikleri hayata geçirmeye başladı. Mart ayında sinema severlere kapılarını açmaya başlayan Kıssa Günler, sinema alanında kendini kanıtlamış yönetmenler ile sinema severleri bir araya getiriyor.  Mart ayından bu yana, üç etkinlik düzenleyen kısa çöp ekibi, daha büyük kitlelere ulaşabilmek adına sosyal medya hesaplarından etkinlik duyurularını paylaşıyor. Proje ekibinden Berfin Ekinci ve Umut Başoğlu, düzenlenen ilk etkinlikten bu yana, katılımcı sayısının giderek arttığını açıkladı.

   Etkinliklerin artışı ile katılımcı sayısının doğru orantılı olduğunun altını çizen Ekinci, “İlk yaptığımız etkinlikteki toplam katılımcı sayısı 15 ti. Üçüncü etkinlikte bu sayı beş katına çıktı. Bu kadar insana ulaşabilmek ve projenin ilgi görmesi bizi heyecanlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

      Mart ayında planladıkları gibi, sinema alanında başarılı yönetmenlerle çevrimiçi görüşmeler yapan Kısa Çöp ekibi, 18 Mayıs tarihinde Anadolu Üniversitesi kampüsünde yer alan Sinema Anadolu’da gün boyu devam edecek, toplam 4 oturumdan oluşacak film gösterimi yapılacağını açıkladı. Etkinlik organizasyonunu sağlayan ekipte yer alan Başoğlu, festivalin öğrencilere katkılarını şu sözlerle aktardı: “Sinema severler yüz yüze söyleşiler ve atölyeler sayesinde, alanında yetkin yönetmen ve yapımcılarla görüşme imkanına sahip olacak.” ifadelerini kullandı.

Editör: Mustafa YILDIRIM