banner639

Sağlıkçılardan IŞİD tepkisi

Eskişehir Tabip Odası basın açıklaması yaptı.

Sağlıkçılardan IŞİD tepkisi

Eskişehir Tabip Odası, IŞİD’in kadınlara yönelik şiddet, cinayet, tecavüz olaylarından sonra sağlık çalışanlarına yönelik öldürme girişimlerine tepki göstererek IŞİD’in bu katliamlarının durdurulması için uluslar arası kamuoyunun harekete geçmesini istedi.

Eskişehir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doktor F. Tansu Sakarya, emperyalizmin Ortadoğu halklarını kıyımdan geçirme planlarının taşeron yürütücülüğünü yapan IŞİD adlı terör örgütü bir süreden beri Suriye ve Irak’ın kuzey kesimlerinde insanlık dışı katliamlar gerçekleştirdiğini hatırlattı. “Bölgede Türkmen, Arap, Ezidi, Alevi ve Kürt halklarını kıyımdan geçiren IŞİD terör örgütünün saldırıları nedeniyle binlerce insan yurdundan göç etmeye mecbur bırakılmış, yüzlercesi göç yollarında açlık ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan vahşetle katledilmiş, binlerce kadın tecavüze uğramıştır” diyen Doktor Sakarya, sağlık hizmetlerini hedef almaktan çekinmeyen IŞİD’in son açık hedefinin Musul’daki kadın doktorlar olduğunu söyledi.

KADIN DOKTORLAR ÖLDÜRÜLDÜ

“Musullu Kadın Doktorlar” imzasıyla paylaştıkları bir mektup ile, uluslararası kamuoyunun IŞİD’in uyguladığı şiddet ve kıyıma dikkatini çekmek için grevde olduklarını anlattıklarını belirten Eskişehir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doktor F. Tansu Sakarya şunları söyledi: “Kadın doktorlar mektuplarında, cihatçıların mesleklerini icra etmelerine engel olduklarını, kendilerini zorla elleri de kapatan çarşaf giymeye zorladıklarını, ayrıca IŞİD teröristleri ile evlendirilmek üzere hastaneleri gezip bekar kadın doktorların isimlerini topladıklarını duyurmuşlardı. Bu mektubu yazan ve sosyal medyada paylaşan Dr. Ghada Shafiq, mektubu yayınladıktan bir gün sonra IŞİD tarafından öldürüldü. Aynı günlerde, Musul’daki İbni Sina Hastanesi’nde bir kadın doktor daha IŞİD tarafından öldürülmüş olarak bulundu. IŞİD terör örgütü, Ağustos ayında da erkek hastaları tedavi ettiği gerekçesiyle kadın diş hekimi Dr. Ruyi Diyab’ı katletmişti.

BARIŞ OLMADAN SAĞLIK OLMAZ

Ortadoğu’da kimseye rahat bir uyku uyutmayan IŞİD’in katliamlarının bir an evvel durdurulması gerektiğinin altını çizen Saakrya, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bölgede tek bir kişinin daha burnu kanamadan bu silahlı katliamlara son verilmesinin çarelerinin yaratılmasını, bu insanlık dramının durdurulmasını, bölge halklarının taleplerine kulak verilmesini sağlamak hepimizin acil ödevidir. Sağlık hizmetleri özelinde yapılan saldırıların bu çatışma ortamının etkilerini uzun vadeye yayacağını, savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu hatırlatırız. Musul’daki kadın meslektaşlarımızın katledilmesini kınıyor, emperyalizme ve onun insanlık dışı uygulamalarına baş kaldıran tüm meslektaşlarımızı selamlıyor ve bu katliamların yenilerinin yaşanmaması için uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye davet ediyoruz. Biliyoruz ki kadınsız ve sağlıksız barış mümkün olamaz. Barış olmadan da “sağlık” olmaz!”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1259