KARACAN 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında hazırladığı kampanyada bu kez “Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez" geldi.

KADEM’in Eskişehir’deki tanıtım programına AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan katıldı. Dernek üyesi kadınlara çiçek vererek, kadınların mücadelesine destek vermek için geldiğini ifade eden Karacan, şiddet eğiliminin küçük yaşlarda başladığını dile getirerek; “İlkokuldan başlayarak çocuklara her türlü şiddetin zararları anlatılmalı, bununla ilgili eğitimler okul müfredatlarında da yer almalı” diye konuştu. Karacan, dernek üyelerini dinlemek için geldiğini belirterek sözü Derneğin Eskişehir Temsilcisi Hülya Kaya’ya bıraktı. KADEM Eskişehir Temsilcisi Hatice Kaya, önceki yıllarda “Sen Varsan Şiddete Yer Yok”, “Şiddete Göz Yumma”, “Şiddete Hakkın Yok”, “Cins Var Cins Var” gibi kampanyalar düzenleyerek kadına yönelik şiddet sorununa dikkat çeken KADEM’in bu kez “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla ‘Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez" sloganıyla kampanya düzenlediğini aktardı.

HASTALIKLI YAKLAŞIM

KADEM’in bu yıl verdiği mesajın amacının; özellikle son yıllarda aşk, sevgili, eş gibi kelimeleri sık sık cinayet, şiddet, ölüm gibi kelimelerle bir araya getiren hastalıklı yaklaşımların önüne geçebilmek olduğunu belirten Kaya, “Medyaya yansıyan acı olaylar, özellikle şiddet mağdurlarının acıya katlanmak için çeşitli bahanelere sığındıklarını ortaya koyuyor. Oysaki sevgi; şiddet, cinayet, istismar ile yan yana gelemeyecek bir kavram. KADEM’in şiddet türlerinin yer aldığı ilişkilere odaklanan kampanyası da bu gerçekten yola çıkılarak hazırlandı.

#ŞiddetinBahanesiOlmaz

 “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde basına özel yapılan kampanya tanıtım programıyla “Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez” sloganlı spot filmin ilk gösterimi yapıldı. Sonrasında kamu spotu tüm ulusal televizyonlarda yayınlanmaya başlandı. Her mecranın kendi doğasına ait hedefleme ve yol haritası ile planlanan kampanya sosyal medyada ise #ŞiddetinBahanesiOlmaz hashtagi ile kullanılıyor.

TOPLUMSAL BİLİNÇ

KADEM, her yıl “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde tüm dünyada varlığını sürdüren şiddete karşı duyarlılığı artırmak amacıyla kampanyalar düzenliyor. Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet; dil, din, ırk, sınıf, cinsiyet ayırt etmeksizin tüm toplumların ortak sorunu. KADEM, kadınların onurları ile yaşayabileceği adil bir dünya inşa etme hedefine; hak savunuculuğu ve literatüre katkılarının yanı sıra toplumsal bilinç oluşumuna yardımcı kampanyalarla ilerliyor.