banner1386
banner1382
banner639

Çiftçiye Üvey Evlat Muamelesi

CHP Eskişehir Milletvekili Av. Cemal Okan Yüksel, tarımsal desteklerin önündeki en büyük engel olan, çiftçinin özel şirketlere olan borçları ödeme koşulunun kaldırılması ve milli gelirin yüzde 1’i olan tarıma desteğin yüzde 2’ye çıkartılması için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Çiftçiye Üvey Evlat Muamelesi

 CHP Eskişehir Milletvekili Av. Cemal Okan Yüksel, tarımsal desteklerin önündeki en büyük engel olan, çiftçinin özel şirketlere olan borçları ödeme koşulunun kaldırılması ve milli gelirin yüzde 1’i olan tarıma desteğin yüzde 2’ye çıkartılması için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

 YENİ BİR TARIM POLİTİKASI

 Tarım alanında yanlış ve yetersiz uygulamaların bulunduğuna dikkat çeken Eskişehir milletvekili Yüksel, bu eksikliklerin giderilmesi için TBMM’ye kanun teklifi sundu. Yüksel meclise sunduğu kanun teklifinde, çiftçilerin tarımsal destek alabilmesini özel şirketlere olan borçları ödeme koşuluna bağlayan maddenin değiştirilmesini istedi. Bu uygulama ile çiftçiye üvey evlat muamelesi yapıldığını ve hükümetin bu yanlıştan vazgeçip sektörün rekabet gücünü geliştirici, doğayla dost, insan odaklı bir tarım politikası belirlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 ÖNLEMLER YETERSİZ KALDI

 TBMM’ye verdiği kanun teklifi ile tarım destekleri için teşviki engelleyen uygulamaların önüne geçilmesini ve milli gelirin yüzde 1’i olan tarımsal desteğin yüzde 2’ye çıkartılmasını amaçlayan Yüksel, Türkiye’nin son otuz yılda nüfusunun hızlı bir şekilde arttığını ve bu artışa yetecek gıda temini konusunda alınan önlemlerin ve tarımsal gelişimin yetersiz kaldığını söyledi. Yüksel, “Tarım ve gıda politikalarındaki en basit hedef, hızla artan nüfusa yetecek gıda temini konusunda ilerleme sağlamak ve sürdürülebilir projeleri hayata geçirmek olmalıdır” dedi.

 TARİHİN EN DÜŞÜK ORANLARI

 AKP iktidarı döneminde, özellikle son 10 yılda, tarımsal faaliyetlerde ciddi gerilemeler yaşandığına dikkat çeken Yüksel, “Tarımla uğraşan üretici sayısı, ekim alanı ve üretim miktarı azalarak Cumhuriyet tarihinin en düşük büyüme oranları gerçekleşmiştir” dedi. Özelleştirmeler sonucu birçok fabrikanın kapandığına, üretimin düştüğüne ve ithalat patlaması yaşandığına dikkat çeken milletvekili Yüksel, bu sürecin milyonlarca işsiz çiftçi yarattığını ve kırsaldan kentlere kontrolsüz göçlere neden olduğunu söyledi.

 Cemal Okan Yüksel’in tarım kanununda değişiklik yapılması hakkında verdiği kanun teklifi şöyle:

 MADDE 1- 18.4.2006 tarihli ve 5488 sayılı Tarım Kanununun 20 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“f) Tarımsal desteklenmelerin verilmesinde, üreticilerin özel şirketlere olan borçları veya tarımsal sulamadan kaynaklı elektrik borçları engel teşkil etmez.”

MADDE 2- Tarım Kanununun 21 inci maddesinde geçen “yüzde birinden” ibaresi, “yüzde ikisinden” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

Esra Çevik

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1389

banner877

banner1384

banner1259