banner1531
banner1532
banner639
banner1493

Hükümet yanlıştan bir an evvel dönmeli

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, bağış yapılan belediye hesaplarına bloke konmasını protesto etti.

Hükümet yanlıştan bir an evvel dönmeli

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, bağış yapılan belediye hesaplarına bloke konmasını protesto etti.

Yerel yönetimlerin tüm ülkede bağış yapılan belediyelerin banka hesaplarına, İçişleri Bakanlığı tarafından bloke koydurulmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Recep Taşel, “Yanlıştan bir an önce dönülmesini ve hiçbir yurttaşımızın mağdur olmamasını istiyoruz. Hukuki alt yapısı olmayan bu uygulamayı protesto ediyoruz” dedi.

İSTANBUL’DA SOKAĞA ÇIKM A YASAĞI NEDEN İLAN EDİLMİYOR?

1 Nisan tarihinde il il açıklanan Korona Virüs rakamlarında İstanbul’un birinci sırada olduğunu ve ciddi bir rakama sahip olduğunu dile getiren Taşel, İstanbul’da sokağa çıkma yasağının neden ilan edilmediğini anlayamadığını kaydetti.

Dünyada ve ülkemizde Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle içinde bulunulan bu zor günlerde, iktidarın aldığı önlemlere destek olmaya özen gösterdiklerini, bu süreçte Covid-19 mücadelesi ve ekonomi ile ilgili Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 13 Maddelik acil eylem planı çağrısını kamuoyu ile paylaştığını aktaran Başkan Taşel, “Bilim Kurulu’nun önerilerini samimiyetle destekledik. İktidarın Covid-19 ile mücadele kapsamında getirdiği sosyal yaptırım ve ekonomik paketler içinde gördüğümüz aksaklıkları görüyoruz. Eleştiri hakkımızı bir süredir saklı tutuyoruz. Gün birlik olma günüdür. Toplumsal ayrışmanın, siyasi kararların özellikle bugünkü gibi yaşadığımız dönemlerde milletimize, birliğimize zarar vereceğini biliyoruz. Hastalığa yakalanan yurttaşlarımıza acil şifa, hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.”

SAĞLIK ÇALIŞANLARI GÜÇLENDİRİLMELİ

Bu süreçte olağanüstü gayret gösteren sağlık çalışanlarına teşekkür eden Taşel, “Bu mücadelede görevleri nedeniyle hastalığa yakalanarak yaşama yenik düşen, yitirdiğimiz sağlıkçılarımızın; tümünün görev şehidi olarak kabul edilmesini talep ederken, saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Önümüzdeki günler ve aylarda Covid-19 mücadelesi ile ilgili sağlık çalışanı ihtiyacı olacağı gerçeğinden hareketle, sağlık çalışanlarının hiçbir ayrım yapmadan, sayısal ve ekonomik bakımdan güçlendirilmesi gerektiğini iktidara önermiştik. Bu konunun takipçisi olacağız. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre vakaların %60’ı İstanbul’da olmak üzere tüm illerimize yayılmış durumdadır. Önümüzdeki günler ve aylar için, Koronavirüs mücadelesinde daha da zor bir evreye girileceği net olarak gözüküyor” İfadelerini kullandı.

MADDİ MANEVİ MAĞDURİYETLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Nisan’daki bilgilendirme toplantısında 1 kişinin 30 kişiye virüsü bulaştırdığını izlediklerini ve bu kişinin sağlık durumunun iyiyken, virüsü bulaştırdığı kişilerde can kaybı olduğunu açıkladığı bilgisini paylaşan Taşel, şunları söyledi: “Ayrıca bu virüsün bu kadar hızlı yayılabileceğini tahmin etmediği itirafında da bulundu. Tüm illerdeki vaka sayısı açıklandıktan sonra Ak Parti Isparta milletvekili sosyal medyadan, 268 vakanın 245’i umreden dönen yurttaşlarımız olduğunu bildirdi. Daha sonra da paylaştığı bu bilgiyi sildi. Bu konuda siyasileşerek VIP Cuma Namazı kılan ve özel fetva veren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve önlem alması gereken kurumların ciddi ihmali olduğu görülmektedir. Alınan önlemler, kesinlikle tümünü onayladığımız hatta eksik yönleri olduğunu düşündüğümüz önlemlerdir. Ancak toplu olarak bir arada olan işletmelerin kapatılması, toplu olarak bulunabilecek park, bahçe, piknik alanı, seyahat kısıtlılığı gibi önlemler sonucunda; maddi manevi birçok mağduriyet ortaya çıkmıştır.”

TARIM VE HAYVANCIULIKTA CİDDİ SIKINTILAR YAŞANACAK

Sosyal önlemlerin yanında, açıklanan ekonomik önlemler paketinin de yeterli olmadığına dikkat çeken Recep Taşel, şöyle konuştu: “Destek için açıklanan 100 Milyar TL, miktar olarak yeterli olmamakla birlikte, yararlanacak kesimler için fayda sağlayacaktır. Ekonomik destek paketi içinde özellikle iş dünyası için istihdamı korumak amacı ile ilgili kısa çalışma ödeneği önemlidir. Onun dışında kalan destekler, işletmelerin kredilerini ve vergilerini bir süre ötelemekten ibarettir. KOBİ ve Sanayiciler için çıkarılan KGF garantili kredilerin miktarı sınırlıdır ve kullanmak isteyen işletmeler kısıtlı kaynak nedeniyle bu krediye ulaşamamaktadır. Tarım ve hayvancılığa kredi, ekim ve dikim desteği yoktur. Gelecek aylarda ve 2021’de işlenmeyen toprağımız ve hayvancılık nedeniyle ciddi gıda sıkıntısı yaşayabiliriz.”

YANLIŞTAN BİR AN EVVEL DÖNÜLMELİ

En zor durumda olan kesimler; iş güvencesi olmayanlar (SGK’sız, kayıt altında olmayan, gizli işsiz), işsizler ve günlükçü olarak yevmiye ile çalışan hizmet sektörü çalışanı ağırlıklı kesim olduğunu belirten Taşel sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskişehir’de bu oran yüzde 50’lere yakın bir orandır. Ayrıca berber, taksici, simitçi, küçük esnaf vb. çok zor durumdadır. Bu durumun farkında olan yerel yönetimlerimiz aslında uzun yıllardır uyguladığı; sosyal demokrat, halkçı belediyecilik ilkesiyle örtüşen dayanışma ruhuna uygun olarak, aşevleri vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ve kuru erzak paketi yardımı hizmetlerini, yeni talepleri de karşılamak üzere genişleterek çalışmalarına devam ediyordu. Ancak, önceki gün yerel yönetimlerin tüm ülkede bağış yapılan belediyelerin banka hesaplarına, İçişleri Bakanlığı tarafından bloke koyduruldu. Şeffaf ve denetlenebilir bir sosyal yardımlaşmanın nasıl bir zararı olacağını anlamak mümkün değildir. Yanlıştan bir an önce dönülmesini ve hiçbir yurttaşımızın mağdur olmamasını istiyoruz. Hukuki alt yapısı olmayan bu uygulamayı protesto ediyoruz. Bu çerçevede 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun ilgili maddeleri 15, 59, 38, 14, 18 ve 23 olup, Belediye Meclisi ve Sayıştay denetimine açıktır. Geçirdiğimiz bu zor dönemde, bağışlar ve yardımlar gönüllülük esasına uygun olarak yönetilmelidir. Kamu çalışanlarının yardım yapması konusundaki dayatmaları uygun görmüyoruz. Bu mücadelede zor koşullarda emek veren sağlık çalışanlarımıza, kamu görevlilerimize, belediye çalışanlarımıza ve zorunlu olarak hizmet vermeye devam eden tüm çalışanlara teşekkürü borç biliriz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet kurt 1 yıl önce

Dilekçeyle valiliğe başvurmanız çok mu zor sn.baskan

banner1525

banner1526

banner1529

banner1528

banner1527

banner877

banner1522

banner1530

banner1521

banner1523

banner1524