banner1243
banner1249
banner1251

Linyit, yanmaz yakar arkadaşlar

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü’nün katıldığı basın toplantısında konuşan CHP İl Başkanı Rabia Akman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 günlük eylem planı içinde açıkladığı Alpu Termik Santrali gibi bazı konularının Eskişehir’i yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Linyit, yanmaz yakar arkadaşlar

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü’nün katıldığı basın toplantısında konuşan CHP İl Başkanı Rabia Akman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 günlük eylem planı içinde açıkladığı Alpu Termik Santrali gibi bazı konularının Eskişehir’i yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Kömürlü Termik Santrale karşı yürütülen hukuksal mücadelede Danıştay 10. Dairesi önemli bir karar verdiğini ve Toprak Koruma Kurulu’nun üye yapısını,karar yeter sayısını değiştiren yönetmelik için “Yürütmeyi Durdurma Kararı” verdiğini anımsatarak, “Ancak bu karara rağmen yerli kömür kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması gerekçesiyle Alpu’da kurulması planlanan termik santralin ihalesinin tekrar ihaleye çıkması gündemde.Dolayısıyla Danıştay ‘ın vermiş olduğu kararın hükümsüzlüğünü,ülkedeki hukukun işlevsizliğini,anayasanın yok sayılmasını bir kez daha gözler önüne sermiştir.Kaldı ki Danıştay 10. Dairesi, Anayasanın 44. maddesine atıfta bulunarak ,’Devletin toprağın verimli olarak işletilmesini korumak ve geliştirmek konusunda gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu’ karar ile ilgili gerekçe yazısında belirtildi” dedi.

Buradaki en önemli sorunlardan birisinin de yapılmak istenen bu Termik Santral yılda en az 6,3 milyon ton kömür yakarak, 1,6 milyon ton kül ortaya çıkaracak olması olduğunu kaydeden CHP İl Başkanı Akman şunları söyledi:

“Eskişehir’in havası, toprağı, suyu kirlenecek,yeraltı suları ısınacak ve Eskişehir ‘in tüm su rezervleri tüketilmeye başlanacak,susuzluk sorunu ile bizleri karşı karşıya bırakacak,ekolojik denge zarar görecek,önemli sağlık sorunları,erken ölümler,hastalıklar olacak

Eskişehir’e termik santral istemiyoruz!                                       

Linyit , yanmaz yakar arkadaşlar.

Yönetmeliğin gerek iptali konusunda gerek Kömürlü  Termik Santralin yapılmaması konusunda kamuoyu yaratmak adına, Belediyelerimizin, Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu’nun oda, dernek ,STK ve biz CHP lilerin yapmış olduğu toplantılar, ziyaretler, gençlik kollarımızın Eskişehir il Başkanlığı’ndan Beyaz Altın Köyü’ne kadar yaptıkları yürüyüş gibi önemli gayretleri oldu.Tüm bu gayretlerin yok sayılıp Termik Santralin yapılması gayreti bir rant ekonomisi değil de nedir?Takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1255

banner1234

banner877

banner995

banner1247

banner1259