banner639

Özkar'dan Ünlü'ye flaş cevap

 CHP İl Başkanı Sinan Özkar basın toplantısı düzenledi.

Özkar'dan Ünlü'ye flaş cevap

CHP İl Başkanı Sinan Özkar, AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü’nün eleştirilerine yanıt verdi.
Stadyumdan ‘Atatürk’ isminin kaldırılması konusu hakkında konuşan Özkar, ayrıca AK Parti tarafından Eskişehir’de engellenen 23 projeyi de açıklayarak, AK Parti’nin uyguladıkları siyasetlerine devam etmeleri halinde kamuoyu oluşturmak adına her türlü eylemi yapacaklarının altını çizdi.
CHP il binasında basın açıklaması düzenleyen İl Başkanı Sinan Özkar’a, Tepebaşı İlçe Başkanı Vural Yörük, Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, il ve ilçe kadın ve gençlik kolları başkanları ile meclis üyeleri Abdulkadir Adar, Emre Genç de eşlik etti.
AK Parti Dündar Ünlü’nün CHP’ye yönelik eleştirilerini yorumlayan Özkar, “AKP İl Başkanının yaptığı basın açıklamasını büyük bir şaşkınlık ve hayretler içerisinde takip ettik. Sayın İl Başkanı 1/25 binlik imar planlarından girip faaliyet alanı içinde olmayan Atatürk Stadyumunun isim değişikliğine oradan da CHP’nin siyasi çizgisine haddini aşan cümlelerle değindi” dedi.
Özkar'ın açıklaması şöyle; "Dün AKP İl Başkanının yaptığı basın açıklamasını büyük bir şaşkınlık ve hayretler içerisinde takip ettik. Sayın İl Başkanı 1/25 binlik imar planlarından girip faaliyet alanı içinde olmayan Atatürk Stadyumunun isim değişikliğine oradan da CHP’nin siyasi çizgisine haddini aşan cümlelerle değindi.
Sayın Başkan’ın Atatürk ismi üzerinden, her şeyi paraya dönüştürme zihniyetlerini ortaya koyarak, asıl olanın para olduğu vurgusu yapması son derece düşündürücüdür. Bazı değerlerimiz vardır ki, bunların parayla değerlendirilmesi ya da karşılaştırılması mümkün değildir. Atatürk ismi para ile kıyas kabul etmez. Bütün değerlerimizi satışa çıkardılar. Atatürk ismini satışa çıkarmalarına asla izin vermeyeceğiz.
Şeker sanayisini yok etme aşamasına getiren zihniyet Eskişehir Şeker Fabrikası’nı da bir üretim alanı değil arazi olarak görmektedir. Bu anlayışları Tülomsaş için de geçerlidir. İki fabrikayı da yok etme seviyesine getirenler gözlerini buralara dikmiş durumdalar. Bu zihniyet pancar üretimini yok ederek halkımızı genetiği değiştirilmiş mısırdan üretilen yapay tatlandırıcı, yani zehire mahkûm etmiştir. Tüm dünyada yapay tatlandırıcı kullanımına ciddi sınırlamalar getirilirken, maalesef bizim ülkemizde denetimsiz bir kullanım mevcuttur. Bunlar için birilerine para kazandırmak halk sağlığından önemlidir. Zihniyet burada da yansımaktadır.
Eskişehir’de tramvay söz konusu olduğunda Tülomsaş’ı güdeme getirenler bu entegre fabrikayı da yok etmişlerdir. Kendi belediyelerinden hangisi Tülomsaş’tan alışveriş etmiştir, göstersinler. Teknolojisini ve üretimini yok ettikleri fabrikayı şimdi de turistik gezi alanı yapacaklarını söylemeleri zihniyeti ortaya koymaktadır.
1/25 binlik planlarlar bu konuda yetkinliği olan bir üniversiteye yaptırılmıştır. Yeni bir kent iddiasıyla ortaya çıktıkları planlama da bu üniversiteye yaptırılmıştır. Planları komisyondan kopyalayıp Valilik bünyesinde kilitli odada haddini ve yetkisini aşarak inceleme yapanlar neyin eksik ya da yanlış olduğunu söylemiyorlar. Öneri de getirmiyorlar. Bunlar Plan okumayı bilmiyorlar.1/25000 lik planlar gölge planlardır. Bu planlamada yer alan işaretler bölge belirtir, plan okumayı bilselerdi 3 ayrı üniversite alanı ayrıldığını ve Osmangazi Üniversitesinin talebi üzerine ve bir bölgenin de bu üniversiteye ayrıldığını görebilirlerdi. AKP çoğunluğunun bulunduğu imar komisyonu,5 ayı aşkın bir süredir planı meclis gündemine getirmemektedir. Oysa büyükşehir yasanın 15/3 maddesi gereğince 10 iş günü içerisinde planın meclis gündemine gelmesi yasal zorunluluktur. Bu zorunluluğa ve yasanın emredici hükmüne rağmen komisyon gereğini yapmamaktadır. İl başkanı yasal zorunluluğu yerine getirmeyen komisyonu görmezlikten gelip Büyükşehir Belediye başkanı tarafından planın meclis gündemine getirmesi üzerinden tehditler savurmaktadır. Son dönemde benimsedikleri siyaset gereği her hizmeti engelleme gayreti içine girdiler. Bununla siyaset yaptıklarını düşünüyorlar. Bu da Eskişehir’de içine düştükleri aczi açıkça gösteriyor. Eskişehir halkı her seferinde bunlara gereken dersi verdi ve vermeye devam edecektir.
Sanayi Çarşısı’nın dönüşümü için Odunpazarı Belediyesi’ne kendi dönemlerinde verilen yetkinin kullanılması engellenmiştir. Buranın mezbeleliğinden kendilerine siyasi rant çıkacağını zannediyorlar ama yanılıyorlar. Bunun da bedelini ödeyecekler, hiç kuşkuları olmasın. Eskişehir halkı ucuz siyasete prim vermez.
Yine bu zihniyet engellemelerine ve ucuz siyasete Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde devam ediyor. Biz bu güne kadar sustuk, ortamı germeme gayreti içinde olduk. Partimizin zihniyeti uzlaşmadan ve tartışarak doğru işler yapmadan yanadır. Özellikle belediye hizmetleri doğrudan doğruya halkımızın günlük hayatını ilgilendirdiğinden bunların siyasi malzeme yapılmasından yana değiliz. Bu davranışımızı da bu güne kadar devam ettirdik. Diyalog ve uzlaşı aradık, maalesef bu arayışımızdan bir netice almamız mümkün olmadı. Diyalog ve uzlaşı halka hizmeti ulaştırma gayreti içinde olanlarla olur, ancak bunların hizmetle ilgili düşüncelerinin olmadığı ve hizmeti engelleyerek kendilerine siyasi rant sağlama peşinde oldukları açıkça görülmektedir. Hizmeti engellemek kul hakkıdır. Kimsenin kursağında kalmaz.
Asıl istismarcı zihniyet kendilerine aittir. Duble yol yaptık demekten başka bir icraatı olmayan, din istismarı ve algı yönetimi üzerinden yapmış gibi görünen zihniyetin söyleyecek bir şeyi olmasa gerektir. Ülkemizi maceraya ve batağa sürükleyenler ihtiyaç duydular ki, Eskişehir’de farklı bir algı oluşturarak yanlış siyasetlerinin üzerini örtecekler, ama yağma yok Eskişehir halkı bunlara aldanmaz. Bunu hesaba katmadınız.
Kişiye özel çıkardıkları yasa ile ele geçirdikleri meclis çoğunluğu ile engelledikleri hizmetler bu güne kadar 23 hizmet alanındadır. Eskişehir halkı bu hizmetlerden anlamsız engellemeler nedeniyle yararlanamamaktadır.
Az önce Sanayi Çarşısı ile ilgili olanı belirttim. Diğerleri;
Ulaşım hizmetlerinin sağlanması için otobüs alımlarının engellenmesi, Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyacı olan kadroların alımının engellenmesi, Kurtuluş Pazar Yeri’ndeki otoparkın Belediye şirketlerini devrinin engellenmesi, Ulusal Egemenlik Bulvarı’nda bulunan otoparkın Belediye şirketine devrinin engellenmesi, Kent Park içerisinde bulunan Kentevi inşaatının tamamlanmasını geciktirmek amacı ile İller Bankası’ndan alınacak kredinin engellenmesi, yol harcamalarına katılım payının alınmasının engellenmesi mahkeme kararına rağmen uygulamanın engellenmesi, norm kadroların ve personel istihdamının engellenmesi, Eskişehir Senfoni Orkestrası ve Şehir Tiyatrolarının bütçesinin kısılarak hizmetin aksatılması, Eskişehir içme suyu kaynağı Porsuk Barajını kirleten “zehirleyen” kurşun üretimi yapan firmaya bertaraf tesisi projelerinin akredite kuruluşlarınca incelenmeden yetki vererek çevre sağlığını tehdit etmek, Sultandere’de Büyükşehir Belediyesi’ne ait arsa satışı ve ticari alanların oluşmasını engellemek, ilçelerde yapılacak kanalizasyon su altyapı çalışmalarına ait programlara müdahale ederek Başkanlığı yetkisini engellemek, Mihalıççık Ankara Beypazarı arasında Kargı Barajı ve Hes projesine olur vermek suretiyle çevre ve doğa koruma konularında duyarsızlık, Tepebaşı Belediyesi’nin mülkiyetinde olan reaktif alanla ilgili engelleme ve belediyenin gelir elde etmesini engellemek, Odunpazarı Belediyesi sınırlarında rekreasyon alanı yapılmak istenen yerler için red kararı vererek istimlak maliyeti çıkarmak, kırsal alanlardaki ilçelerde kat artışı ve yoğunluk artırıcı planları jeolojik etütleri olmadan gerçekleştirme çalışmalarına destek vererek sağlıklı kentleşmeyi engellemek.
Soruyorum siyaset ve hizmet bu mudur? Yapacak başka bir şey bulamayanların başvurduğu yollar bunlar. Gittiğiniz yol yol değil. Biz bu kent için her türlü fedakârlığa hazırız. Her şeye karşın Eskişehir için diyaloga da hazırız. Yeter ki, akılcı mantıklı şeyler söyleyin."
 
SORU CEVAP
Açıklamadan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özkar şöyle konuştu, " Bunu açık bir taahhüt olarak söylüyorum. Biz diyaloga, görüşmeye, eleştiriye ve birlikte Eskişehir halkının menfaatine olan her şeyden yanayız. El sıkışmaktan, diyalogdan yanayız. Yeter ki bunlar hizmeti engellemekten vazgeçsin ve Eskişehir halkının da önümüzdeki günlerde göstereceği tepkiden korksunlar. Eskişehir halkının kendine özgü özellikleri var. Bundan korkmalarını söylüyor ve hatırlatıyorum.

Yine de uzlaşı olabileceğine inanıyorum. Belediye hizmetleri ile ilgili basın önünde ngellemelere ilişkin çok fazla söz söylemedim. Bu, ortamı germemek, diyalog zeminini bozmamak içindi. Gerginlik artmaması adına bir şey söylemedim. Ama eğer bu siyasetlerine devam ederlerse ben kamuoyu oluşturma ve bunların yaptıklarını kamuoyu önünde teşhir etme adına her türlü eylemi yapacağım. Sadece basın açıklaması değil, her türlü eylemi yapacağım. Ama yine de el sıkışmak istiyorlarsa Eskişehir için ceketimizi ilikler el sıkışırız.


Stadyumun ulaşımı ile ilgili Büyükşehir’in yetkisinde olan yollar şu anda yapılıyor. Çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir ‘ben buranın yollarını yapmam’ demiyor. Bunlar kendileri söylüyor, kendileri eleştiriyor. Kendi kendilerine olay çıkarıyorlar. Üzerlerinde şu baskı var. Stadyumun yeri en baştan yanlış kararlaştırıldığı için, bütün şehircilik ilkelerine aykırı olduğu için doğacak sıkıntıyı fark ettiler. Bunu bizim belediyelerimizin üzerine yıkmaya çalışıyorlar. Stadyum kararını tamamen AKP vermiştir. Şehircilik ilkelerine aykırı bir karardır. 30 bin kişiyi aynı anda bir yere götürüp getiremezsiniz.
 

Tuğba Koçal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877