banner1531
banner1537
banner1532
banner639
banner1493

Siyasi partiler yasası değişmelidir

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Dr. Jale Nur Süllü, CHP’li kadın vekillerin katılımı ile 5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Kazanmasının 86. Yıldönümü vesilesiyle Meclis’te basın toplantısı gerçekleştirdi.

Siyasi partiler yasası değişmelidir

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Dr. Jale Nur Süllü, CHP’li kadın vekillerin katılımı ile 5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Kazanmasının 86. Yıldönümü vesilesiyle Meclis’te basın toplantısı gerçekleştirdi.

Türk Kadının siyasi ve demokratik kazanımlarının tarihsel yolculuğunu, basın mensupları ile paylaşan CHP Eskişehir Milletvekili Süllü “Türkiye Cumhuriyeti’nin kadın vatandaşları olarak, bugün sahip olduğumuz tüm kazanımlarımızı, Cumhuriyet’e borçlu olduğumuz gibi, siyasal haklarımızı da Cumhuriyet ile elde ettik.” dedi.

86 yıl önce, tamamı erkeklerden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkının, oybirliği ile kabul edildiğine dikkat çeken Süllü, “Bugün,Meclis’tekadınlar ile ilgili verilen yasa tekliflerinin, araştırma önergelerinin aralarında kadın vekillerin de olduğu iktidar partilerince reddedilmesi,mevcut iktidarın kadına bakış açısının önemini, gözler önüne sermektedir.” dedi.

Süllü,“Dünyadaki pek çok ülkeden önce,bu hakkı kazanan Türk Kadını, 1935’de ilkseçimlerde 17 milletvekili ile dünyada ikinci sırada iken 2020 yılında,dünya parlamentolarında 124. sırada yer alıyoruz. Kadınların, Meclis’de bu denli düşük oranla temsil edilmesini kabul etmiyoruz.” açıklamasında bulundu.

DÜŞÜK ORANLI TEMSİLİYET SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE ENGEL OLUYOR

“Bu, düşük oranlı temsil, demokrasinin gerekliliklerinin yerine getirilmesinde ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklı ülkemizdeki kadın sorunlarının çözümünde de engel oluşturmaktadır. Şikayetçi olduğumuz, eşit ise eşit ücret arayışı, kadın yoksulluğu, kadının istihdamda yeterince yer almaması, kayıt dışı çalışması, çalışan kadının çocuklarını bırakacağı kurumlardan yoksunluğu, iş yerlerinde uygulanan mobing, medyada kadın bedeni ve kimliğinin sömürülmesi, çocuk evlilikler, çocuk yaşta gebelikler, kadının uğradığışiddet ve her geçen gün artan kadın cinayetleri, iktidarın söylediği gibi, kadının fıtratından değil toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanmaktadır.” diyen TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Süllü sorunlarının çözümü  için,başta eğitim olmak üzere,  toplumda kadına bakış açısını değiştirecek, zihniyet dönüşümünü sağlayacak politikaların üretilmesi ve uygulanması gerektiğini belirtti.

Karar mekanizmalarında kadın temsiliyetininartmasının, kadınların deneyim ve düşüncelerinin siyasete taşınmasının,demokrasiyi zenginleştireceği, erkek egemen anlayışı dengeleyerek tek uçlu politikaların üretilmesine engel olacağını dile getiren Süllü, bu alanda çalışmalar gerçekleştiren sivil toplum örgütlerine teşekkür etti.

Dr. Jale Nur Süllü, kadınların siyasal temsiliyetinin,partilerin inisiyatifine bırakılamayacağını, Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi gerektiğini söyleyerek “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da önemle üstünde durduğu ve deklare ettiği üzere, hazırladığımız Siyasi Partiler Yasası’nda kadınların siyasette %50 temsiliyetini sağlayacak teklifi, sivil toplum kuruluşlarına sunmuş bulunmaktayız. Tüm siyasi parti milletvekillerine, Meclis’e getireceğimiz Siyasal Partiler Yasası DeğişiklikTeklifini,Cumhuriyet’in kuruluş yıllarındaki ruh ve anlayışla kabul etmeleri için, çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1525

banner1526

banner1529

banner1528

banner1527

banner877

banner1522

banner1530

banner1521

banner1523

banner1524