Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, Kadın Dayanışma Ağı temsilcileri ile bir araya geldi. Başkan Ataç, “Tepebaşı’nda kadının yeri ayrıdır” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadın derneklerinin temsilcilerini ağırladı. Buluşmaya Başkan Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Kadın Dayanışma Ağı temsilcileri katıldı.

Başkan Ataç: İzlediğimiz tek yol, Mustafa Kemal Atatürk'ün yolu

Toplantıda konuşan Başkan Ataç, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği öneme vurgu yaparken, “Tepebaşı’nda kadının yeri ayrıdır. Hemen her projemizde kent kadınlarını odak noktasına koymaya gayret ediyoruz. En basitinden Çanakkale’ye kültür turlarımız ile götürdüğümüz 120 bin vatandaşımızın en az 80 bininin kadın olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bize göre kadınlarımız muhakkak Çanakkale’yi görmeliydi. Yakın tarihimizin bilinmesini çok önemsiyoruz. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nın önemini kadınlarımız öğrendiğinde, çocuklarımızı da bu bilinçle yetiştiriyor. Bugün de çok önemli bir gün. Erkeklerimiz, kadınlarımızın kendileri ile eşit olduğunu benimsemeli. Gazetelerin 3'üncü sayfalarını görünce içimiz burkuluyor. Ama tüm olumsuzluklara rağmen artık aydınlık günlerin bizleri beklediğini düşünüyorum. O günler geldiğinde, İstanbul Sözleşmesi de yeniden yürürlüğe girecek. Bizim izlediğimiz tek yol, Mustafa Kemal Atatürk'ün yolu. O, her zaman kadına gereken değer ve önemi vermiş. Kurtuluş Savaşı'nda da kadınlarımıza hayati görevler vermiş. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında da eğitimlerine çok önem vermiştir. 1934'te de en büyük örneği sergileyerek kadınlarımıza seçme-seçilme hakkını veriyor.  İsviçre gibi gelişmiş bir ülke bile bu hakkı kadınlarına 1971'de veriyor. Atatürk, işte bu kadar büyük bir adamdı, her zaman aklımızda ve kalbimizde. Biz de Atatürk'ün gösterdiği yolda yürümeye devam edeceğiz. Kadına şiddetin bittiği, daha mutlu ve sağlıklı günlere ulaştığımız günler diliyorum” diye konuştu.

“Yapmamız gereken tek şey var”

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli ise “Günebakanların memleketinden geliyoruz, Türkiye'nin batısındayız. Sarı saçlı, mavi gözlü hemşehrimizin izinde yürüyoruz. Eskişehir, Anadolu’nun ortasında aydınlık bir kent. Bizleri güzel günler, iyi gelişmeler bekliyor. Belediyecilik örneği olan bir kentte, Tepebaşı’ndan alacağımız çok güzel örnek uygulamalar var. Lüleburgaz’da da kadınlarımız sosyal, kültürel ve iş hayatının içerisinde. Bu yolda yürürken de bizlerin yapması gereken tek şey var; Cumhuriyet kazanımlarına geri dönmek. Atatürk ilkelerinin arkasında durarak, çok güzel günlere kavuşacağımıza inanıyorum. Kadın, çocuk ya da hayvan hakları ihlalinin yaşanmayacağı bir Türkiye’yi hayata geçirmeliyiz” dedi.

“Kadın hakları için mücadelemizi sürdürüyoruz”

Milletvekili Süllü ise konuşmasında, “Sayın Ahmet Ataç ve bizler, kadın derneklerimizle sıkça bir araya geliyoruz. Ahmet Başkanımız, ‘Hayat Tepebaşı’nda’ dedirten projeleri ile kentimizi çok güzel bir yer haline getirdi. 25 Kasım’ı geride bıraktık, önümüzdeki hafta ise Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıl dönümünü kutlayacağız. Her iki günün de altında, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırma amacı yatıyor. Biz de bu amaçla çalışmaya devam ediyoruz. TBMM’de kadın hakları için mücadelemizi sürdürüyoruz. 2 yıldır da bir çalışmamız var, 384 kadın derneği ile görüşmeler yaparak bir yasa teklifi hazırladık. Kadınlarımızın siyasette yüzde 50 temsil edilmesini öngören bir yasa teklifi. Kadın derneklerimize verdikleri bu önemli mücadele için çok teşekkür ediyorum. Bu mücadelede daima yanınızda yürümeye söz veriyorum” sözlerine yer verdi.

Tepebaşı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Belediye Meclis üyeleri ile başkan yardımcılarının da katıldığı program, katılımcı kadınların söz alarak düşüncelerini paylaşması ile devam etti. Kadınlar, Başkan Ataç’a daima destekçileri olduğu için teşekkürlerini iletti.