Kırımoğlu Eskişehir’deki ziyaretlerine adını taşıyan Odunpazarı Belediyesi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım Tatar Müzesi ve Eskişehir Kırım Derneği ile devam etti. Ziyaretlerinde Kırımoğlu’na Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da eşlik etti.

KIRIMOĞLU KIRIM TATAR MÜZESİNİ BEĞENDİ

Kırımoğlu’nun ilk adresi, adını taşıyan ve Odunpazarı Belediyesi tarafından 2016 yılında açılışı yapılan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım Tatar Müzesi oldu. Kırımoğlu'nun müze ziyaretine Başkan Kurt da eşlik etti. Müze Sorumlusu Hasan Kırımer, Başkan Kurt ve Kırımoğlu’na müzeyi gezdirerek, müze hakkında bilgi verdi. Kırımoğlu'nun müze ziyaretinin ardından Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Dayanışma ve Spor Kulübü Derneği, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım Tatar Müzesi’nin bulunduğu Arasta Çarşısı’nda bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, Kırım Ailesi Çocukları, Kırım Tatar halk müzikleri ve danslarından oluşan bir gösteri yaptı.

Çocuklar ata binmenin mutluluğunu Tepebaşı’nda yaşıyor Çocuklar ata binmenin mutluluğunu Tepebaşı’nda yaşıyor

TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI ANMA ETKİNLİĞİNE KATILIM ÇAĞRISI YAPTI

Kırım Tatar Türk Halkının Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, daha sonra Eskişehir Kırım Derneği’ne gitti. Başkan Kazım Kurt’un eşlik ettiği dernek ziyaretinde,  Kırımoğlu soydaşları ile bir araya geldi. Kırımoğlu, dernekte yaptığı konuşmada 18 Mayıs Cumartesi günü Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80’inci yıl dönümü nedeniyle Eskişehir'de yapılacak olan anma etkinliğine katılım çağrısında bulundu. Rus işgali altındaki Kırım ve Rus saldırıları altındaki Ukrayna'daki mevcut durumu değerlendiren Kırımoğlu, Kırım'ın işgalden kurtarılarak, yeniden Kırım Tatarlarının olacağını belirtti. Kırımoğlu, konuşmasının ardından soydaşlarının sorularını cevapladı.

Editör: Mustafa YILDIRIM