Altcoinleri en basit şekliyle, Bitcoin’in başarısının ardından piyasaya sürülen alternatif kripto para birimleri olarak tanımlamak mümkündür. Genellikle Bitcoin’den daha iyi birer alternatif olmak üzere tasarlanırlar. Bitcoin’in ilk eşler arası dijital para birimi olarak ortaya çıkışı, pek çok takipçisi olmasının yolunu açmıştır. Çoğu altcoin, Bitcoin’in sahip olduğu düşünülen dezavantajları hedeflemeye çalışır ve daha yeni sürümlerde rekabet avantajları sunar. Altcoin piyasası son derece hareketli bir piyasadır. Yatırımcılar açısından altcoin haberleri hakkında anlık olarak bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Açıkçası kripto para dünyasına ilgisi ya da kripto para yatırımı olan kişiler altcoin haberleri ve Ethereum haberleri başta olmak üzere; çeşitli kripto para haberleri için Kriptopat’ı takip ederek en son gelişmelerden anlık haberdar olabilirler.

Altcoin terimi, “alt” ve “coin” olmak üzere iki kelimenin birleşimidir. “Alt” alternatif anlamına gelmekte olup altcoin, dijital Bitcoin para birimine alternatif olan bir kripto para birimi kategorisini temsil eder. Bitcoin’in başarı öyküsünden sonra bu başarıyı taklit etmeye çalışan pek çok eşler arası dijital para birimi ortaya çıkmıştır. Altcoinlerin bir çoğu Bitcoin tarafından sağlanan temel yapıya dayalı olarak oluşturulmaktadır. Bu yüzden, çoğu altcoin eşler arasıdır. Aynı zamanda kullanıcıların blok kırmada zor sorunları çözdüğü, web işlemlerini gerçekleştirmek için ucuz ve güvenli yollar sağladığı bir madencilik sürecine ihtiyaç duyulur. Diğer yandan altcoinler, birbiriyle örtüşen pek çok özelliğe sahip olsalar da, birbirlerinden son derece farklıdırlar.

Bitcoin, piyasadaki ölçütü belirlemekten sorumlu ilk kripto para birimi olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte Bitcoin işlemlerinde blok oluşturma amacıyla kullanılan mutabakat mekanizması olan Proof-of-Work kullanımı, enerji yoğun ve yavaş işleme gibi birtakım eksikliklere sahiptir. Altcoinler ise Bitcoin’in sınırlamalarını iyileştirerek rekabet avantajı sağlamıştır. Bu durumu örneklendirmek gerekirse, bazı altcoinlerin, enerji tüketimi ve hız açısından PoW’a karşı daha iyi bir alternatif olan Proof-of-Stake konsensüs yöntemini kullandığı ifade edilebilir.

Ayrıca altcoinler Bitcoin’in fiyat oynaklığı sorununu çözmeyi hedefler. Bu kapsamda Stablecoin, Bitcoin gibi fiyat oynaklığı göstermemekte ve günlük işlemler için ideal bir seçim haline gelmektedir. Sonuç olarak altcoinler kendilerini Bitcoin’den ayırmış ve ayrı bir pazar oluşturmuştur. Günümüzde Bitcoin’le birlikte pek çok yatırımcıyı çekmekte, yatırımcılar altcoin talebi artıp fiyat yükselirken kar elde etmeyi ummaktadır.

Altcoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Blockchain, Bitcoin’in temel teknolojisidir ve altcoinler, blockchain’in farklı şekillerde değiştirilmesi ya da alternatif teknolojilerin kullanılması yoluyla geliştirilirler. Bu sayede her bir altcoinin farklı kullanım amacına odaklanması mümkündür. Bitcoin’de kullanılan konsensüs mekanizması PoW yani Proof-of-Work’tür. Altcoinlerin bir çoğunda ise farklı konsensüs algoritmaları benimsenmektedir. Böylece işlemlerin hızı ve verimliliği artırılmakta, aynı zamanda çevresel etkiler azaltılabilmektedir.

Bazı altcoinler Bitcoin’e oranla işlem onay sürelerinin daha hızlı olmasıyla dikkat çekerler. Bitcoin blok başına saniyede ortalama 7 işlem onaylama kapasitesi vardır. Buna bağlı olarak yatırımcılar zaman zaman işlem gecikmesi ve yüksek işlem ücreti gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Diğer yandan altcoinlerin bazıları gerek daha hızlı blok üretimine gerek alternatif protokollere bağlı olarak daha düşük ücretlerle daha fazla işlemi gerçekleştirme imkanı sunar.

Telegram Grupları Nedir? Telegram Grupları Nedir?

Altcoin ve Bitcoin arasındaki diğer bir fark, Bitcoin blok zincirinde tüm işlemlerin açık ve şeffaf olmasına karşın; bazı altcoinlerin gizlilik odaklı özellikler sağlaması ve işlemlerin gizliliğinin artması avantajı sunmasıdır. Kullanıcılar bu sayede kimliklerini gizleyerek ödeme yapabilirler. Tüm bunların yanı sıra bazı altcoinler, belirli koşulları sağlama şartıyla otomatik olarak çalışan kod parçacıkları olan akıllı sözleşmeleri destekleyen platformlar şeklinde geliştirilmiştir. Bu durum, DApp’ler ile tokenların geliştirilmesi imkanı sunar.

Altcoinlerin Fiyatları Neden Değişkendir?

Altcoinlerin fiyatı pek çok farklı unsurdan etkilenir. Buna bağlı olarak yatırımcılar dalgalı bir piyasayla karşı karşıya kalabilirler. Bitcoin en büyük ve ilk kripto para birimidir. Aynı zamanda altcoinlerin fiyatını etkileyen en önemli faktör Bitcoin fiyatıdır. Yani Bitcoin fiyatında yaşanan bir dalgalanma altcoin fiyatlarının da dalgalanmasına neden olur.

Kripto para piyasasını etkileyen önemli olaylar ile haberler, altcoin fiyatlarının etkilenmesine neden olabilir. Gerçek dünyada altcoinlerin ne kadar kullanıldığı ve ne kadar talep gördüğü diğer bir deyişle popülerliği, altcoin fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında yer alır. Talep arttıkça altcoin fiyatları yükselir.

Altcoinlerde volatilitenin yüksek olmasının nedenleri arasında, altcoinlerin toplam değerinin ve piyasa hacminin Bitcoin’e göre daha düşük olması sayılabilir. Altcoin fiyatları düşük piyasa hacminden dolayı kolayca manipüle edilebilir. Yatırımcılar büyük fiyat değişiklikleriyle karşı karşıya kalabilir.

Kripto para piyasasındaki haberler ve spekülasyonlar da altcoin fiyatlarının hızlı bir şekilde değişmesine neden olabilir. Küçük yatırımcılar tarafından büyük miktarda altcoin alınması ya da satılması da altcoin fiyatlarında ani değişikliklere yol açabilir. Siz de altcoin piyasalarındaki dalgalanmaları ve gelişmeleri, güvenli ve hızlı bir kaynaktan takip etmek isterseniz Kriptopat tam size göre!

Kriptopat’ı ziyaret ederek en son kripto para haberleri hakkında anlık olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Uyarı: Kriptopat, yatırım tavsiyesi vermemektedir. tüm içerikler, okuyucuların bilgi alması ve sektör hakkında gelişmeleri takip etmesi amacıyla paylaşılmaktadır.