Mülakat kalkmadı, sadece mülakatlar mülakat gibi olacak” diyen Bakan Yusuf Tekin’in kendisinden önceki dönemlerle ilgili suç itirafı yaptığını belirten Eğitim İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman, “Bu itirafa göre mağdur olan herkes, bakanı şahit göstererek hukuki süreç başlatabilir. Savcıları, bakanın şahitliğinde göreve davet ediyoruz!” dedi.

İktidarın, kendi getirdiği ve 20 yıl boyunca kullandığı mülakat sistemini seçimlerde kaldırmayı vaad ettiğini ancak bu vaadini tutmayarak, demokrasi ve adaletin kendisi için nasıl amaç değil araç olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade eden Yurtman, “Geçmiş göstermiştir ki mülakat siyasi iktidar ve ortakları için bir torpil mekanizmasıdır.” diye konuştu. “Mülakatlar; eğitimde gerici kadrolaşmanın, adam kayırmanın, aydın eğitim emekçisini yöneticilikten uzak tutmanın kumpasıdır.

Liyakat ve adalet düşmanıdır; emek hırsızlığıdır.” şeklinde konuşan Başkan Yurtman,  eğitim sistemini çürüten bu ayıbın artık son bulması gerektiğini belirtti.

BU TALEBİN TAKİPÇİSİYİZ

 Eskişehir Teknik Üniversitesi EAIE2023 Fuarı'nda  Eskişehir Teknik Üniversitesi EAIE2023 Fuarı'nda

Eğitim İş Eskişehir Şube Başkanı Hüseyin Yurtman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Liyakat sizin lütfunuz değil, düzgün işleyen bir devlet mekanizmasının gereğidir. Demokrasi, adalet ve kamu emekçisinin hakları sizin seçimden seçime hatırlayıp sonra unutabileceğiniz kavramlar değildir! Unutturmayacağız! Bir kez olsun sözünüzde durun ve yasalarımıza, mesleki kazanımlarımıza, eğitim sistemimizin değerlerine aykırı olan mülakat sistemini kaldırıp, yanlışınızdan dönün! Eğitim emekçileri olarak bu talebin takipçisiyiz, eğitimde adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz!”