DİSK Eskişehir Bölge Temsilciliği tarafından Bartın'ın Amasra ilçesinde gerçekleşen maden kazası ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Bartın'ın Amasra ilçesinde gerçekleşen maden kazası ile ilgili açıklama yapan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, “Çalışırken ölmek işçilerin kaderi olamaz. Başta madenler olmak üzere tüm işkollarında aklın ve bilimin ışığında gerekli önlemleri almak şarttır” dedi.

Engellilerin aşında sizin de tuzunuz olsun Engellilerin aşında sizin de tuzunuz olsun

DİSK Eskişehir Bölge Temsilciliği tarafından Bartın'ın Amasra ilçesinde gerçekleşen maden kazası ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Sendika adına basın metnini okuyan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, “Gerekli önlemler alınmadığı için, sorumlulardan hesap sorulmadığı için, hatta sorumlular ödüllendirildiği için işçiler ölmeye devam ediyor. Ülkeyi yönetenler ise önlenebilir ölümlere ‘kaderin planı’ diyor. O zaman soruyoruz. Kaderin planı sadece Türkiye’de mi geçerli? Kaderse neden sadece ülkemizdeki işçilerin kaderi? Başka ülkelerde maden yok mu? Ölümcül iş kazası oranı Almanya’da, İngiltere’de yüz bin maden işçisinin 2’sinin kaderi olurken, Türkiye’de yüz bin işçinin 43’ü çalışırken hayatını kaybediyor. Çalışırken ölmeyi bu ülkenin normali haline getiremezsiniz. Yaşamak için gittiğimiz işlerde ölmeyi işçilerin kaderi haline getiremezsiniz. Biz işçiler, bu ölümlerin önlenebileceğini biliyoruz. Çalışırken ölmek işçilerin kaderi olamaz. Başta madenler olmak üzere tüm işkollarında ölümleri durdurmanın yolları bellidir. Aklın ve bilimin ışığında gerekli önlemleri almak şarttır. Bizler buradan ilan ederiz ki; Bartın’daki katliamın takipçisi olacak, sorumluların hesap vermesi için seferber olacağız. İnsan onuruna yakışır bir çalışma yaşamı için bütün gücümüzle çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.