Ekoturizm alanında 13.620 metre yürüyüş yolu, yağmur barınakları, çeşmeler, dinlenme kamelyaları ve seyir terası olacak. Güzergâh doğa yürüyüşleri ve foto safari turları için halkımızın kullanımına açılacak.

Kezban Teyze’den Mehmetçik’e sıcak çorap Kezban Teyze’den Mehmetçik’e sıcak çorap

Sona yaklaşılan Çatacık Yürüyüş Yolu Ekoturizm Alanı projesinde, çalışmaları yerinde incelemek üzere sahaya giden Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail ÇETİN, Çatacık Orman İşletme Müdürü Erdal Doğan’dan projenin son durumu ile ilgili bilgi aldı.

1750 metre rakımda yer alan Çatacık Ormanlarının dünya literatürüne girmiş nadide güzellikteki ormanlardan olduğuna değinen Sayın ÇETİN, “ Şehrimize yeni bir Ekoturizm rotası kazandırmak adına alt yapı çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Doğaya zarar vermeden doğanın içinde ahşap ağırlıklı yapılar ile bu ormanımızı halkımızın kullanımına açacağız. Civardaki orman köylülerimiz de bu durumdan istifade ederek ekonomik gelir sağlayacaklar. Ayrıca eski işçi barakamızı da restore ederek “Doğa Okulu” haline getirip kullanıma kazandıracağız. Bu sayede çeşitli üniversitelerle karşılıklı olarak imzalanan protokoller gereği orman fakültesi öğrencileri de uygulamalı arazi ve teknik gezilerini bu alanda gerçekleştirerek alan içindeki eğitim merkezinden faydalanabilecekler.” Dedi.

Ekoturizm rotasının bir ucu Geyik Üretme Çifliğine, diğer ucu yaşlı sarıçamların olduğu Abide Ormanına kadar ulaşıyor. Alpu Mihalıççık ilçeleri sınırlarında kalan Sündiken Dağında bulunan Çatacık Yürüyüş Yolu Ekoturizm Alanı kent merkezine 75 km uzaklıkta bulunuyor.