Kurt, Ataç ve Ünlüce ESMMMO’yu ziyaret etti Kurt, Ataç ve Ünlüce ESMMMO’yu ziyaret etti

“713 hektarlık alanda kazı yapılacak”
Öngel, “ÇED dosyasına göre Cengiz Holding bu çevre katliamı için 4,5 milyar TL harcayarak 713 hektarlık yani 941 futbol sahası büyüklüğünde alanda, 180 milyon ton kazı yaparak, patlatmalı ve açık alan işletmeciliği, siyanürlü yığın liç yöntemi ile Altın- Gümüş çıkartmak için harekete geçmiştir. ÇED alanının 542 hektarı Ormanlık alanı kapsamaktadır. Bu da ormanlarımızın yok olmasını beraberinde getirmektedir.” şeklinde konuştu. 

“Atalan ve Tekeciler mahalleleri yaşanılamaz hale gelecek”
ÇED raporuna göre planlanan madencilik faaliyetinde yılda 12.5 milyon ton su harcanacağını, bu suyun yağmurlar ve Avlanmış Deresi'nin üzerine kurulacak Su temin göleti ile karşılanmasının mümkün olmadığını dile getiren Öngel, “Cengiz Holding'in bu suyu temin edebilmek için Sakarya nehrine, derelere ve akarsulara göz diktiği gün gibi ortadadır. Rapora göre, maden ocak alanına 1,8 km, 220 m. ve 0,13 m. mesafede 2 ayrı 1. Derece ve bir 3. Derece sit alanı bulunmaktadır. Ülkemizin kültürel mirası da bir sermaye şirketinin kârı için bir kere daha hiçe sayılmaktadır. Arazi dağlık ve sarp yamaçlı olup, dinamit patlatmalarına 1,3 km mesafedeki Atalan ve 2,9 km mesafedeki Tekeciler mahallelerinde yaşayanların hayatı çekilmez bir hal alacaktır.” ifadelerini kullandı. 

“Karadeniz de planlı felaketten payını alacak”
Türkiye’nin narenciye ve sebze ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan Sarıcakaya Vadisi’nin siyanürlü altın çıkarmak amacıyla yok olacağını dile getiren Öngel, “Siyanürlü altın çıkarma sevdası yüzünden tüm Sakarya nehri havzasında ileride telafisi mümkün olmayan yaralar açılacaktır. Siyanürle zehirlenecek Sakarya nehrinin geçtiği Bilecik ve Adapazarı illeri ve nehrin döküldüğü Karadeniz de bu planlı felaketten payını alacaktır.” dedi. 

Halkı bilgilendirme toplantısı düzenlenecek
ESÇEVDER adına konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Özlem Öngel, “İlimiz sınırları içerisinde yer alan Alpagut ve Atalan Mahallelerinde büyük bir çevre katliamına neden olacak Siyanürlü Altın-Gümüş maden ocağı, cevher zenginleştirme, hazır beton tesisi ve su temin gölleri yapmayı planlayan Cengiz Holding'e bağlı Eti Bakır A.Ş. ÇED dosyasını Eskişehir Çevre Şehircilik ve iklim değişikliği müdürlüğüne vermiştir. 09 Ocak 2024 tarihinde Halkın Bilgilendirme. Toplantısı yapılacaktır.” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM