Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Akar, CHP tarafından Anayasa mahkemesine taşınan ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen toplu sözleşme ikramiyesi kararı neticesinde şu açıklamayı yaptı; "2 milyonu aşkın memurun faydalandığı, Memur-Sen'in toplu sözleşme kazanımı olan "Toplu Sözleşme İkramiyesi"  kazanımı iptal edilmesi talebiyle Chp tarafından Anayasa Mahkemesine taşınmış idi.

AYM kararını vermiş ve toplu sözleşmenin ilgili maddesini iptal etmiştir.

AYM'nin bu iptal kararı neticesinde memurun aylık 538₺ olan Toplu Sözleşme İkramiyesi gelirinin 345₺’si memurun elinden alınmıştır.

Emekçinin pazarlık gücünü artıran, örgütlenmeyi ödüllendiren Toplu Sözleşme İkramiyesi, CHP'nin başvurusu doğrultusunda AYM'nin kararıyla ortadan kaldırılması bir hukuk garabetidir.

Anayasa Mahkemesi çağın gerisinde kalmış ve kamu görevlilerinin mağdur olmasına sebebiyet vermiştir.

Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezi Hollandaca Atölyesi düzenleyecek Ceren Özdemir Adalar Gençlik Merkezi Hollandaca Atölyesi düzenleyecek

Bu durum sonrası 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda köklü değişikliklere gidilmesi elzem ve zaruri bir durum olmuştur. 

Bu konuda gerekli adımlar gecikmeden atılmalı ve milyonlarca memurun oluşan bu mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır.

Milyonlarca memurun mağdur olmasına vesile olan Chp'nin Genel Merkez binası önünde yarın saat 11.00'de Memur-Sen Genel Merkezimiz tarafından bir protesto  yapılacaktır.

Bu konuda gelişmeleri bizlerin ve sendikamızın sosyal medya hesapları üzerinden takip etmeniz, paylaşımlarımıza beğeni ve destekte bulunmanız tüm kamu çalışanları için verdiğimiz örgütlü emek mücadelesi adına kıymetli bir önem taşımaktadır."

Editör: Mustafa YILDIRIM