Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Fatih Dönmez, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ile birlikte ETO’yu ziyaret etti. Ziyarette Milletvekili Adayı Derya Çıraklı, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan ve il teşkilatından oluşan heyet de yer aldı. Ziyarette ETO Başkanı Metin Güler, dosya olarak üyelerin taleplerini ve Eskişehir’in önceliklerini Bakan Dönmez’e iletti. Toplantının ardından konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Fatih Dönmez, ESO ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin ardından ETO’yu ziyaret ettiklerini, ziyarette çeşitli konular ve meseleler hakkında görüştüklerini ve ETO’nun taleplerini dinlediklerini söyledi. İş dünyasıyla çok yakın çalışacaklarının altını çizen Bakan Dönmez, iş dünyasının taleplerini yerine getirmek için gayret göstereceklerini söyledi.

Eskişehir’den küresel markalar çıkarma yolunda hızlı adımlar atılmalı

Eskişehir’in potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu belirten Dönmez, bu potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye döndürmek için çalıştıklarını kaydetti. Eskişehir’in ulusal markalar çıkardığını ancak artık küresel markalar çıkarma yolunda hızlı adımlar atılması gerektiğini dile getiren Bakan Dönmez, halkımızın ve sanayicimizin de bu düşünceye inandığını, tüm enerjiyle bu vizyonu gerçekleştirmek için gayret göstereceklerini ifade etti. Pandemi sonrasında küresel piyasalardaki hammadde ve enerji fiyat artışlardan üreticilerin olumsuz etkilendiğini belirten Dönmez, ancak son iki çeyrekteki fiyatlardaki gerilemelerin nispeten fiyat kontrolü sağladığını söyledi.

 

 

 

Enerji fiyatlarında Ekim’den bu yana % 50 indirim sağlandı

Enerji fiyatlarını sanayi ve üreticilerin uluslararası piyasada rekabet gücünü etkilemeyecek şekilde makul seviyelere çekebilmek için tüm gayreti gösterdiklerini belirten Bakan Dönmez, geçtiğimiz yıl ekim ayından bu güne elektrik ve doğalgazda yaklaşık %50 seviyesinde indirim sağlandığını kaydetti.  Son 20 yılda Eskişehir’den 15860 marka başvurusu yapıldığı, 1104 patent alındığını, 5257 tasarım başvurusu yapıldığını belirten Bakan Dönmez,  bu rakamların Eskişehir’deki girişimcilik ve yenilikçilik ruhunun yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi. Bakan Dönmez, 18 Nisan Salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dizi program için Eskişehir’de olacağını sözlerine ekledi.

Güler: “İş dünyasıyla olan samimi ilişkilerin devam etmesini umuyoruz”

Toplantının ardından konuşan ETO Başkanı Metin Güler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile ilk kez bir araya geldiklerini belirterek, çok sıcak bir ortamda görüşme gerçekleştiklerini ve iş insanları olarak Eskişehir hakkında bilgilendirdiklerini kaydetti. Bakan Dönmez’in Eskişehir ilgili konulara hakim olduğunu ve Bakan Dönmez ile bu konular hakkında paylaşımda bulunduklarını belirten ETO Başkanı Güler, samimi ortamda başlayan ilişkilerin bu şekilde devam etmesini umduğunu söyledi.

Editör: Mustafa YILDIRIM