Demokratik Sol Parti’nin (DSP), Eskişehir ilinde kuruluşun 36’inci yıl dönümü nedeniyle il başkanlığı tarafından Vilayet meydanındaki  Atatürk Anıtı’na çelen sunuldu.
DSP’nin 36’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla DSP Eskişehir  İl Başkanı Salih Güven ve partililer  tarafından Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak saygı duruşu yapıldı. Çelenk sunma töreni ardından bir açıklama yapan  DSP Eskişehir il Başkanı SalihGüven ‘’12 Eylül darbe koşullarının Türkiye’yi getirdiği noktada Bülent ECEVİT, Demokratik Sol Parti’yi kurma kararı almıştı. 12 Eylül darbecilerinin uyguladığı siyasi yasaklar olmasına rağmen onların icazetine ihtiyaç duymadan, tamamen halkın gerçek temsilcileriyle 36  yıl önce bugün kuruldu DSP!

Esasen bugün, Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlığa, demokratik, laik, sosyal hukuk devletine olan inancının tüm dünyaya haykırıldığı gündür.

Kurulduğu günden bu yana hedefi, Türk ulusunu ve Türkiye Cumhuriyetini dünya devletleri ve milletleri arasında en üst noktaya taşımak olan Demokratik Sol Parti, bu inancı ve ideali doğrultusunda üç kez devleti yönetmiş ve halkın çıkarları doğrultusunda görev yapmıştır.

Mevcut parlamentoda yer almıyor olsa da, bugün aynı duygu ve inançla çalışmalarını  dahada güçlü sürdürmektedir.

Ülkemizin vatanı ve milleti ile bir bütün olarak sosyal refahı ve çağdaş medeniyetler seviyesine erişmesi yolunda Atatürk ilke ve devrimlerinin korunup geliştirilerek daha ileri seviyelere çıkarılması vazgeçilmez ülkümüzdür.

Demokratik Solcular, ECEVİT felsefesinin yılmaz savunucuları, ATATÜRK ilkelerinin ve devrimlerinin bekçisi olan bizler, yaşamımız elverdiği sürece gelecek nesillerimize bu inancımızı aktaracak ve Demokratik Sol Parti’nin, Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece ayakta kalması için çalışacağımıza ve DSP’yi yeniden Yerel Yönetimlere ve Büyük Millet Meclisine taşıyacağımıza söz veriyoruz.

Partimizin kuruluş yıldönümünü kutlarken, kurucumuz ve kuramcımız BÜLENT ECEVİT ve değerli eşi RAHŞAN ECEVİT”İ bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Vatanın birliği ve bütünlüğü için yaşamını feda etmiş tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlıklı yaşam diliyorum.

Ne mutlu Türküm diyene, ne mutlu Demokratik Sol Partiliyim diyene!”sözleriyle son verdi  Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi