Üstün yetenekli öğrenciler özel eğitim görüyor Üstün yetenekli öğrenciler özel eğitim görüyor

Eğitim-İş Şube Başkanı Hüseyin Yurtman, “AKP 2016’dan beri hayatımıza soktuğu kalıcı yaz saati uygulamasıyla tüm ülkeyi karanlığa mahkum etmiştir.” açıklamasında bulundu. 

“Çocuklar uykusuz, dersler verimsiz”
İktidarın bilimsel dayanaklardan uzak bir şekilde saat düzenlemesine ilişkin karar aldığını belirten Yurtman, “Gün ışığına göre planlanmayan ders saatleri, karşılanmayan okul ve derslik ihtiyacı inatla sürdürülen kalıcı yaz saati uygulaması eğitimi ve çocuklarımızı olumsuz etkilemektedir. Bu plansızlık ve inat sebebiyle çocuklarımız, daha günün ağarmadığı saatlerde yollara düşmek zorunda kalmaktadır. Uykuya ve gün ışığına gelişimsel olarak en ihtiyaç duyduğu yıllarda çocuklarımızın bu kör, ışıksız saatlerde okula gitmek zorunda bırakılması velileri de zora düşürmektedir. Özellikle kış mevsiminde, günün ilk ders saatlerinde çocuklar henüz uyku mahmurluğunu üzerlerinden atamadığı için verim alınamamaktadır.” dedi.

“Saat uygulaması güvenlik açığı yaratıyor”
Yaz saati uygulamasının güvenlik açığı yarattığını da ifade eden Yurtman, “Çalışanların, öğrencilerin, velilerin sabahın veya akşamın kör karanlığında yollarda olmak durumunda kalması, güvenlik açısından da kaygı verici olaylara meydan vermektedir. Günün zifiri karanlıkta başlatılması, trafik kazalarının artmasına da zemin hazırlamaktadır.” dedi.

“Derslik sayısı yetersiz”
Okullardaki okul/derslik sayısındaki yetersizliklere değinen Yurtman, “Büyükşehirde bile birçok okulda ikili eğitim devam etmekte, bir okul binasında birkaç okulu dolduracak kadar çok sayıda öğrenci, adeta vardiyalı biçimde eğitim görmektedir. AKP’nin 5 yıl önce bitirme sözü verdiği ikili eğitim garabeti nedeniyle bir grup öğrenci okula daha gün ağarmadan giderken, okula geç gelen grup ise ancak akşam karanlığında evine dönebilmektedir. Ailelerin sosyal ve kültürel yaşamlarını da baltalayan ikili eğitim sistemi devam ettikçe, öğrencilerin hem soyut hem de somut anlamda karanlıkta kalması kaçınılmazdır.” şeklinde konuştu. 

“Eylemlerimize başlıyoruz”
Eğitime ve çocuklarımıza sahip çıkma çağrısı yapıyoruz diyen Yurtman, “Bugün ‘Karanlıkta eğitime hayır’, ‘okullarda tarikat ve cemaatleri istemiyoruz, okullar öğretmenlerin iş yerleridir’ diyor ve eylemliliğimizi ilan ediyoruz. Tüm siyasi partileri, sendikaları, meslek odalarını, dernekleri ve velilerimizi, bugünümüze ve yarınımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Editör: Mustafa YILDIRIM