Her yıl olduğu gibi maalesef bu yıl da sorunlar ile başlıyor. Eskişehir’de depreme dayanıksız olduğu söylenerek taşınan okulların taşınma kararının geç alınmış olması öğretmen ve öğrenci için sorun olmuştur ki, en belli başlı sorun ulaşım olarak  görülmektedir.

Eskişehir ilimizin merkezi , Türkiye’nin en yaşanabilir illeri arasında en ön sırada olmasına karşın taşra ilçeleri için durum aynı değildir.

Eskişehir in ilçelerinde görev yapan öğretmen ve memur arkadaşlar çok büyük zorluklar altında görev yapmaktadırlar.

Bu zorluklara bir göz atarsak;

1.Eskişehir ilçelerindeki konut sorunu.

 İlimizde Sivrihisar ve Çifteler ilçeleri haricinde görev yapan personelin ilçede kalabileceği ev bulması neredeyse imkansızdır. İlçelerde yaşayanlar kendilerine yetecek kadar ev yapmaktadır. Dolaysıyla kiralık ev bulabilmek neredeyse mümkün değildir.

2. İlçelerdeki ulaşım sorunu.

İlçe merkezinde kiralık ev bulamayan veya eşi farklı ilçede görev yaptığı için ilçeye geliş gidiş yapan eğitimciler çok büyük sorun yaşamaktadırlar. Ulaşım işi  ilçelerde ki bu işi yapan firma veya kişilerin iki dudağı arasındadır. Kafalarına  göre zam yapıp  , saat belirlemektedirler. İlçelerde taşıma yapan firmaların memur servisi olarak koydukları araç ihtiyacı karşılamamakta ve birçok öğretmen arkadaşımız saatlerce ayakta yolculuk yapmaktadırlar. Toplu taşıma olmadığı için bazı öğretmen arkadaşlar kendi araçlarıyla ulaşım yapmaktadır. Örneğin Eskişehir’den Mihalıçcık ın Yunus Emre beldesi veya Alpu Sakarıkaracaören’e geliş gidiş yapan arkadaşlarımız var ve ulaşımı kendi imkânlarıyla yapmaktadırlar. Maalesef bu arkadaşlar birçok kez trafik kazasında hayati tehlike atlatmışlardır. Özellikle kış aylarındaki hava şartlarında çok büyük zorluklar yaşamaktadırlar.

Bu ulaşım sorunlarının çözümü noktasında valilik ve özellikle belediyeler ilk olarak  bunun bir sorun olduğunu görerek çözüm üretmeye çalışmalıdır. Çözümü de bu zorlukları çeken öğretmen arkadaşlar ile konuşarak beraber bulmaları gerekir. Çünkü öğretmen ve imamlar en ücra köşede dahi devletin varlığını gösteren birer bayraktırlar.

Ülkemizde eğitim çalışanları mali bakımdan sıkıntı yaşamaktadır. Deyim yerindeyse yaşam mücadelesi vermektedirler. Bunu bir örnek ile tüm kamuoyunun anlayacağı şekilde anlatalım.

Mihallıçcık ilçesinde görev yapan bir öğretmeni düşünün. İlçenin şartları dolayısıyla kalacak ev yoktur. Arkadaşımız İlçeye gidiş için 100 tl geliş için 100 tl günlük 200 tl  vermektedir. Bu arkadaş ayda 22 gün geliş- gidiş yapar buda toplamda 4400 tl  tutar. Bir o kadar da yemek gideri  vardır. Toplamda en az 8000 tl gideri olur.Evinden otogara ulaşım içinde aylık 1000 tl veriyor. (Bu sene ilçe servislerinin il merkezinde dolaşarak memur alınmasının yasaklanması çok yanlış bir karar olmuştur. Lütfen yetkililer bu kararı tekrar gözden geçirsin)  Böylece gideri 9 000 tl dir. Özellikle bu sene anormal şekilde ev kiraları artmıştır. Oturulabilecek en kötü evin dahi 12 000 tl kirası vardır ki bazı 1+1 evler dahi 15 000 Tl sınırına dayanmıştır. 15 000 tl kira veren 9 000 tl ulaşım yemek vs için ücret ödeyen öğretmenler hem maddi anlamda çok zorluk yasamakta  hem de gerçekten ilçelerde harikalar yaratmaktadır. Hatta il merkezinde yapılmayanları yapmaktadırlar. Dolaysıyla bu kahramanlara herkes saygı duymalı ve sahip çıkmalıdır.

Miniklerin ilk diploma heyecanı Miniklerin ilk diploma heyecanı

Tüm bunlara ilaveten İlimiz  ilçelerinde görev yapan birçok üst düzey  yöneticiye de buradan seslenmek istiyorum. Lütfen kendi egolarınız ve istekleriniz doğrultusunda hareket etmeyi bırakın. İlçelerimizde görev yapan öğretmen ve memur arkadaşlar devletin kuralları çerçevesinde fedakarca  görev yapmaktadırlar. Yöneticilerin, arkadaşların görev aşkını zehir etmeye hakkı yoktur. Zaten büyük maddi zorluklar içinde görev yapan öğretmen arkadaşlara işlerini kolaylaştırıcı olmalıdırlar. 

Türk Eğitim Sen olarak olumsuzlukların çözümünde de

1.      Valilik ve belediyeler bunları bir sorun olarak görmelidir.

2.      Ulaşımda ki sorunları valilik ve belediyeler ortak bir kararla çözmelidir. (belki büyükşehir belediyesi sırf memurlar için bir servis koyabilir.)

3.      İlçe belediyeleri memurlar için lojman yaparak konaklama sorununu çözebilirler. Hatta Toki aracılığı ile bu işin çözümünün çok daha kolay olacağını düşünüyoruz. Büyük Türk devleti bunu çözebilecek güçtedir. Yeter ki sorunlar görülsün ve çözüm yolu aransın.

4.      Valilik ve Milli eğitim müdürlüğü il merkezi veya  ilçelerde görev yapan arkadaşları ziyaret ederek sorunları yerinde görmelidir.

5.      Valilik ve İl milli eğitim müdürlüğü ilçelere ziyarete gittiğinde sorunun kaynağı olan bazı yöneticileri yanlarına alarak değil kendileri bizzat öğretmenlerle görüşmelidir.(Buna en iyi örnek Sayın Bakanımızın uyguladığı öğretmen odası buluşmalarıdır.) Gerekirse bu arkadaşları il merkezinde toplamalı ve sorunları birinci ağızdan dinlemelidir. Sorunları dile getiren arkadaşlara teşekkür edilmelidir. Mesleğinin başında veya ilk on yılında olan Bu arkadaşları tekrar ilçedeki yöneticilerin inisiyatifine bırakmamalıdırlar.

Türk Eğitim Sen olarak sorunların çözümü noktasında İlimizde yeni göreve başlayan Valimize ve İl Milli Eğitim Müdürümüze güveniyoruz.

Tüm bu zorluklara rağmen İl merkezinde ve  taşra ilçelerimizde fedakârca görevini yapan Tüm Eğitim çalışanlarına yeni dönemde başarılar diliyorum. Allah tüm zorluklarınızı kolay kılsın.”

Editör: Mustafa YILDIRIM