19 Mayıs ve Çanakkale okul programlarından neden çıkarıldı? 19 Mayıs ve Çanakkale okul programlarından neden çıkarıldı?“Enflasyon farkı maaşlara her ay yansıtılsın”
Asgari ücretin 17 bin 2 liraya yükseltilmesi sonrası memur ve öğretmen maaşlarına yapılacak zam gündeme geldi. Düz memurun net maaşının 13 bin 750 lira olduğunun altını çizen Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Kamuran Arıkan, “Hükümet bu zamları verirken seyyanen ve ek ödemelere de vermelidir. Aksi takdirde zar zor geçinen memur enflasyon karşısında iyice ezilecektir. Şu anda devlet kurumlarındaki her şeye yüzde 60 ila 80 arasında zam geldi. Bu şunu gösteriyor, biz 2024 yılında da enflasyon ile memuru ezeceğiz. Enflasyon farkı maaşlara her ay yansıtılsın.” dedi. 
‘Maaşımız yoksulluk sınırı üzerinde olmalı”
Memur ve öğretmenlere yapılacak zamma yönelik konuşan Eğitim-İş Şube Başkanı Hüseyin Yurtman, maaş beklentilerinin yoksulluk sınırı üzerine olmasını beklediklerini dile getirdi. Yurtman, “Bu enflasyon ortamında para satın alma gücü yoktur. Ne kadar maaşlara zam yapılsa da diğer yandan her şeye zam geliyor. Vergilere, otoyollara, pasaport harçlarına, zam yapıldı. Ocak ayı gelir gelmez bu zam yapıldı. Elimize zamlı maaşlarımızı geçmeden kayıplar yaşamaya şimdiden başladık.  Bu arada asıl yapılması gereken paranın satın alma gücünün sağlanmasıdır. Enflasyonun düşürülmesi lazımdır. Alım gücü artırılmadan enflasyon düşürülmeden rakamsal olarak sağlanan artış bizim ihtiyacımızı karşılamıyor. Maaşlarımız yoksulluk sınırı üzerine olmalı, şu anda yoksulluk sınırı 44 bin lira civarında.” şeklinde konuştu.

Editör: Mustafa YILDIRIM