İktidarın yanlış ekonomi politikaları, enflsayon, hayat pahalılığı nedeniyle yüzbinlerce emekli asgari ücretin ve açlık sınırının çok altına bir gelirle yaşamaya mecbur bırakıldı. Emeklilerimizin yaşam standartlarının bir nebze olsun düzeltilebilmesi için emekli aylıklarının da net asgari ücret seviyesine yükseltilmesi şart. Yıl bitmeden iktidar bunu da açıklamalı ve emeklilerimiz de yeni yıla yüzleri gülerek girmeli” dedi.

EMEKLİLER  YENİ YIL MÜJDESİ BEKLİYOR

Asgari ücret ile emeklilikte yaşa takılan yurtaşlar için yapılan açıklamaların ardından, yılın son gününe rağmen emekliler için herhangi bir açıklama yapılmadı. Cumhuriyet Halk Partisi en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılması ile emekli aylıklarında artış ve ek destekler için Meclis’te kanun teklifi verirken, CHP Eskişehir milletvekili Utku Çakırözer de yılın son gününde emekliler için yeni yıl müjdesi istedi. Çakırözer, “Nereye gitsek emeklilerimiz dert yanıyor.  Bu ülkeye onlarca yıl hizmet etmiş emeklilerimiz bunu hak etmiyor. Emeklilerimizin talep ettigi maaş artış oranları derhal açıklanmalı. Emeklilerimiz yeni yıla müjde ile, gülerek girmeli” dedi.

“EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETE ÇIKARILMALI”

Eskişehir’in farklı bölgelerinde kahvelerde ziyaretlerinde emeklileri dinleyen Çakırözer, “AKP’nin yanlış ekonomi politikaları, enflasyon ve hayat pahalılığı tahammül edilemeyecek boyutlara gelirken, bu durumdan en çok etkilenen kesimlerin başında emeklilerimiz geliyor. Emeklilerimiz 3 bin 500 lira emekli maaşıyla geçinmeye çalıyor. Bir insan bu parayla evini mi geçindirsin, faturalarını mı ödesin, yoksa torunlarına harçlık mı versin. Emeklilerimize reva görülen bu hayatı kabul etmiyoruz. Partimiz emekli aylıklarının net asgari ücret düzeyi olan 8 bin 506 liraya çıkarılması ve emeklilerimize yılda iki kez dini bayramlarda ödenen ikramiyelerin de net asgari ücret olarak verilmesi için kanun teklifimizi verdi. Emeklilerimizin yaşam standartlarının bir nebze olsun düzeltilebilmesi için emekli aylıklarının da ne asgari ücret seviyesine yükseltilmesi şart. Yıl bitmeden iktidar bunu da açıklamalı ve emeklilerimiz de yeni yıla yüzleri gülerek, mutlu girmeli” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM