Eskişehir'de emeklilik hayatlarını dolu dolu geçirmek isteyen kadınların el emeği göz nuru eserleri, Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Halk Merkezleri ve Seramik Park Kursiyerleri Yıl Sonu Sergisi'nde vatandaşlarla buluştu. Sergi, 5-7 Temmuz tarihleri arasında Adalar Bulvarı'nda gerçekleştirildi ve büyük ilgi topladı.

Emeklilik süreçlerini aktif ve üretken geçirmek isteyen kadınlar, belediyenin ücretsiz kurslarına katılarak hem sosyalleşiyor hem de el emeği ürünleriyle ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Bu kadınlar, kış aylarında çalışarak ürettikleri eserleri, yaz aylarında düzenlenen sergilerde satışa sunuyorlar. Kursiyerler, belediyeye teşekkür ederek bu tür kursları diğer emekli vatandaşlara da tavsiye ediyor.

"Emeklilikten sonra bir boşluğa düşmemek için kendimi kurslara verdim"

53 yaşındaki Hülya Doğan, 7 yıl önce emekli olduğunu belirterek, "Emeklilikten sonra bir boşluğa düşmemek için kendimi kurslara verdim. Belediyemizin ücretsiz sağladığı mahallelerdeki ve köylerdeki Belde Evleri kurslarına katılıyoruz. Oradaki kurslarda hoş vakit geçiriyoruz, eğleniyoruz ve zamanımızı değerlendiriyoruz. Evdeki parça kumaşları, örgüleri, dantelleri ve keçeleri değerlendiriyoruz. Hem kendi emeklerimizi sergiliyoruz hem de arkadaş kazanarak 1 yıl boyunca yaptığımız tüm ürünleri burada gösteriyoruz. Sevdikten sonra her iş çok kolay oluyor. Çok zevkle ve severek yapıyoruz," dedi. Hülya Doğan, kursların emeklilik sürecinde insanlara hem spor hem de keyifli vakit geçirme imkanı sunduğunu ve bu sayede emekliliğin tadını çıkardıklarını ifade etti.

"Emeklilik demek evde oturmak demek değildir"

66 yaşındaki Zeliha Akbaş ise, "Emekli oldum, çocuklarımı ve torunlarımı büyüttüm. 15 yıldır bu kurslara katılıyorum. Belediyenin bize sunduğu imkanlarla hem sosyalleşiyor hem de el işlerimizi sunuyoruz. Ayrıca ufak tefek de olsa para kazanıyoruz. En azından masrafımızı çıkarıyoruz. El işi, örgü ve keçe gibi her daldan çalışma yapıyoruz. Bize 2 yıllık bir eğitim süresi veriyorlar. Kışın çalışıyoruz, yazın da satıyoruz. Çok güzel bir duygu. Torunlarımı sevindiriyorum, kızlarıma yapıyorum. Kendim örüyorum, dikiyorum ve giyiyorum. Emeklilik demek evde oturmak demek değildir. Emekli insan da çok şeyler becerebilir. Ben 10 çocuk ve torunlarımı büyüttüm. Yine de devam ediyorum," şeklinde konuştu.

Sokakta sürüler halinde gezen başıboş köpekler olmaz, olmamalı Sokakta sürüler halinde gezen başıboş köpekler olmaz, olmamalı

Odunpazarı Belediyesi'nin düzenlediği bu sergi, emekli kadınların üretkenliklerini ve yeteneklerini sergileme fırsatı sunarken, aynı zamanda toplumsal bağları güçlendirmelerine ve kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor.

Editör: Mustafa YILDIRIM