Cumhuriyet Halk Partisi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

‘Norveç’lilere pasaportsuz giriş’ jestine muhalefetten sert tepki ‘Norveç’lilere pasaportsuz giriş’ jestine muhalefetten sert tepki

Burada bir açıklama yapan İl Başkanı Recep Taşel, “Bundan tam 103 yıl önce, Mustafa Kemal Paşa 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru ile Samsun’a ayak bastı. Mustafa Kemal Samsun’a gelince bölgede meydana gelen çatışmaların sebeplerini araştırmakla kalmadı, Osmanlı Hükümeti tarafından kendisine verilen görevi olan Türk direniş örgütlerini dağıtmak bir yana emperyalizme ve işgalcilere karşı bizzat direniş örgütlerinin kurulmasında etkin bir rol oynadı. Hakkında ölüm fermanları çıkarıldı.

 Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkması Ulusal Kurtuluş Savaşımızın fiili olarak başlangıcıydı. Yedi düvele karşı zafer ile sonuçlanacak olan Milli Mücadelemizin temelleri bu tarihlerde Samsunda, Havzada ve Amasya’da atıldı. Milli Mücadelemizin fiili olarak başladığı bugün, Cumhuriyetimizin kurulması yolundaki en önemli adımlardandır, kilometre taşıdır.

19 Mayıs, memleket için bütün umutlar tükenirken, “Ya İstiklal, Ya Ölüm” diyerek emperyalizme ve işbirlikçilerine başkaldırmaktır!

19 Mayıs, memleket için, içeriden dışarıdan her türlü baskıyı reddetmektir!

19 Mayıs, bugün ki özgürlüğümüz ve mevcudiyetimizi borçlu olduğumuz gündür!

Ulu Önderimizin bu kutlu günü bayram olarak gençlere armağan etmesinin yanında Cumhuriyetimizi de gençlere emanet etmiştir. Bağımsızlığımızı kazanmamızın ardından, Türkiye bir kez daha gençlerinden çok şey beklemektedir.

Saray rejiminin her alanda neden olduğu yıkım, ülkemizin üzerine karabulutların çökmesine neden olmuştur. O karabulutları gençlerimizin dağıtacağından hiçbir endişemiz yoktur.

Bizlerde Cumhuriyet’in tüm yurttaşları olarak, Atamızın izinde olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Ulusal kurtuluş savaşımıza, gençlerimize, Cumhuriyetimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Cumhuriyetimizi çoğulcu bir demokrasi ile taçlandıracağız.

“19 Mayıs benim doğum günümdür.” Diyen Ulu Önderimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü doğum gününde, Samsuna ayak basıp Kurtuluş Savaşımızın fiili başlangıcını gerçekleştirdiği bugünde bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!”