23 STK’dan oluşan Cumhuriyet Güç Birliği adına açıklama yapan ADD Şube Başkanı Cihan Taşer şunları söyledi, “Cumhuriyet kenti Eskişehir’de varolan, Atatürk İlke ve Devrimlerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerine bağlı demokratik kitle örgütleri olarak, Eskişehir Cumhuriyet Güç Birliğini kurduğumuzu ilan ediyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesinin çağrısıyla bir araya gelen Dernekler, Sendikalar ve oluşumlar oy birliğiyle Eskişehir Cumhuriyet Güç Birliğine evet dedi.

Bu güç birliğinin amacı Türkiye Cumhuriyetinden yana taraf olmaktır. Atatürk ilke ve devrimlerinden yana taraf olmaktır. Çağdaş, laik, sosyal, hukuk devletinden yana taraf olmaktır. Cumhuriyeti, laikliği, çağdaşlığı, adaleti, demokrasiyi, bağımsızlığı savunmaktır. Atatürk cumhuriyetini korumaktır.

Eskişehir Cumhuriyet Güç Birliği, toplumsal mücadelede aydınlanma kavgasında birlikte hareket etmek, önder olmak için kurulmuştur. Öncelikle Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023’e çok az kala böyle bir birliktelik gerekliydi, zorunluydu.

Oluşturduğumuz Cumhuriyet Güç Birliğinin hedefi de önümüzdeki ay kutlayacağımız cumhuriyetin 99. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri olacaktır. Başta Cumhuriyet yürüyüşü olmak üzere hep birlikte görkemli, coşkulu, geniş katılımlı, kitlelere ulaşan etkinlikler gerçekleştireceğiz. Bu yıl cumhuriyetin 100. Yılı kutlamalarının da bir provasını yapmış olacağız.

Eskişehir Cumhuriyet Güç Birliği Eskişehir’de faaliyet gösteren Atatürkçü Cumhuriyetçi tüm demokratik kitle örgütlerine açıktır. Katılımlarını ve destek vermelerini bekliyoruz.

 1 Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi

2 Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Eskişehir Şubesi

3 Eğitim İŞ Sendikası Eskişehir Şubesi

4 Memleket Sevdalıları Derneği Eskişehir Şubesi

5 Eskişehir Cumhuriyet Gazetesi Okurları

6 Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği

7 Eskişehir Kültür ve Sanat Derneği

8 Eskişehir Sanat Derneği

9 Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği

10 Emekli Öğretmenler Derneği

11 29 Ekim Kadınlar Derneği

12 Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

13 Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi ideali Platformu

14 Eskişehir Sivil ve Sosyal Yaşam Derneği

15 ODTÜ Mezunları Derneği Eskişehir Şubesi

16 EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Eskişehir Şubesi

17 Tüm Yerel San

18 Hacı Bektaş Veli Derneği Eskişehir Şubesi

19 Birleşik Emekliler Sendikası Eskişehir Şubesi

20 Eğitimciler Derneği Eskişehir Şubesi

21 Eskişehir Çevre Derneği

22 Türkiye Emekli Subaylar Derneği Eskişehir Şubesi (TESUD)

23 Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Eskişehir Şubesi (TEMAD)