Eskişehir’in girişimcilik yönünden diğer illerle kıyaslandığında daha kuvvetli olduğunu ifade eden BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, 2022 yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında 8 proje ile en yüksek desteği bu yıl Eskişehir'in aldığını belirtti.

Bursa-Bilecik-Eskişehir Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri M. Zeki Durak’ın katıldığı bilgilendirme toplantısı ETO toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Basın İlan Kurumu İl Müdürü Arda Aşkın ve basın mensupları katıldı.

 Büyükerşen dünyanın buluştuğu fuarda  Büyükerşen dünyanın buluştuğu fuarda

Eskişehir’in girişimcilik yönünden diğer illerle kıyaslandığında daha kuvvetli olduğunu derin teknolojiler konusunda daha iyi durumda bulunduğunu ifade eden Durak, “Girişimcilikte nüfusa oranladığımızda bu kent çok güçlü. 2022 yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Eskişehir Bilecik ve Bursa’da toplam 45 proje başvurusu yapıldı, bunların 16’sı başarılı oldu, bunların içinden en yüksek proje sayısı ise Eskişehir’in. Eskişehir’den 8 proje başarılı oldu ve en yüksek desteği bu yıl Eskişehir aldı.” ifadelerini kullandı. Eskişehir’in kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Durak, özellikle kırsal kalkınma projelerine destek verdiklerinin altını çizdi. Durak, “Eskişehir’den beklentilerimiz yüksek. Kırsal kalkınmada en büyük desteği Eskişehir’e verdik. Eskişehir’de kırsal turizm, kurutma tesisi, soğuk hava deposu, afet öncesi erken uyarı, Frig Ekolojik Köy Projesi gibi projelerin geliştirildi. Fabrika atıklarından seramik üretimi yapan Eskişehirli girişimcinin ‘Atıklar Seramiğe Dönüşüyor’ projesi örnek bir proje oldu.” diye konuştu.

BÖLGESEL GİRİŞİM SERMAYESİ DESTEK PROGRAMI

Bölgesel Girişim Sermayesi Destek Programı’na dikkat çekmek istediklerini belirten Durak, bu program sayesinde girişimcilerin direkt fonlara ulaşabileceğini söyledi. Bu fonlarla 5 yılda 100 milyon lira destek sağlamayı hedeflediklerini aktaran Durak, programın Ekim ayında sona ereceğin aktardı.

ÖNÜMÜZEKİ 2 YIL GENÇ İSTİHDAM YILI

“Kırsal Kalkınma ve Turizm Tanıtım, Yenili ve Verimlilik Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi temelinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Durak, “2019 yılında mesleki eğitime çok önem verdik 24 okulun altyapılarını yeniledik, ihtiyaçlara göre, yıllar içinde pek çok desteğimiz oldu; en son kırsal kalkınma, yeşil dönüşüm, turizm gibi konulara ağırlık veriyoruz. Eğitim ve istihdama yönelik eğitimler bizim önceliğimiz. Eskişehir’in turizm kaynakları, mekânsal alanlarla ilgili bir çalışma düzenliyoruz.” şeklinde konuştu. Önümüzdeki 2 yılın Genç İstihdamı Yılı olarak belirlediklerini aktaran Durak, “Şu an bir kurum gelse 50 kişi 100 kişi istihdam edeceğiz ancak eğitime ihtiyacımız var derse meslek kazandırma anlamında her türlü desteği veririz.” dedi.  

13 YILDA 750 MİLYON LİRA DESTEK

BEBKA olarak 13 yılda 750 milyon TL. proje desteğinde bulunduklarının bilgisini veren Durak, şunları söyledi: “Kendi içimizde verdiğimiz destekleri değerlendirme için çalışmalar yapıyoruz, gençlere yönelik çalışmalarımızı daha çok duyurmak istiyoruz, sizlerin de bölge ve gençlere yönelik ihtiyaç duyulan konulara ilişkin fikirlerinizi almak istiyoruz. Girişimcilerin başvuracağı projelerin yazımı konusunda da kurumsal olarak destek veriyoruz. Youtube kanalımızda proje yazımına ilişkin videolar hazırlıyoruz.”

ESKİŞEHİR’DE LÜLETAŞI

Lületaşının Eskişehir’deki sektörel sorunlarının nasıl çözüleceği, usta sayısının nasıl arttırılacağı, lületaşının dış pazarlara açılması ve ekonomik girdi sağlaması konularında neler yapılabileceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Durak, son kalkınma programında özellikle lületaşı ile ilgili projelere destek verileceğinin belirtildiğini ancak bu alanda bir başvuru olmadığını dile getirdi. Genel Sekreter Zeki Durak, şöyle konuştu: “Bununla ilgili önce bir farkındalık yaratmak ve talep oluşturmak lazım, bu mesleği yapan ustaları unutmamak lazım, sonrasında da bununla ilgilenenler için bir e-ticaret eğitimi verebiliriz. Lületaşı ustalarının ürününü nasıl satacağını da ilk etapta onlara öğretebiliriz, ETO ile de bu konuda orta bir çalışma yürütebileceğimizi düşünüyorum. Bu işi organize edenlerin -bunun için de sivil toplum kuruluşları dernekler de yer alabilir- bu konuya sahip çıkmaları gerekiyor. Proje yapan kişi heyecanlı ise ve işi sahipleniyorsa o proje başarılı oluyor.”  

BİK İLE ORTAK EĞİTİM PROJESİ

Basın İlan Kurumu İl Müdürü Arda Aşkın’ın yerel basına yönelik; internet haberciliği, sosyal medya uzmanlığı gibi alanlarda eğitimler verilmesine ilişkin önerisini değerlendiren Durak, basın mensuplarının beklentilerine ve çalışma alanlarındaki ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar da yürütmek istediklerini dile getirdi ve Basın İlan Kurumu’nun da aracılığı ile bu anlamda internet haberciliği, sosyal medya uzmanlığı gibi alanlarda profesyonel eğitimler düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.