HABER / FOTOĞRAF: ERTUĞRUL ALTINEL – ESKİŞEHİR

 

Açılış zamanı Azerbaycan Ankara Büyükelçilik yetkilisi Elhan Zeynalov, ‘’Azerbaycan mutfağının Eskişehir'de faaliyet göstermesinin çok önemli olduğunu, Azerbaycan'a gitmeden insanları Azerbaycan'la buluşturacağından’’ bahsetti. Restoran sahibi Sabit Mansurov yaptığı konuşmasında, "Her bir ülkenin kültürel tanıtımında mutfağının önemli yeri var. Eskişehir'de Azerbaycanlılar Derneği uzun yıllardır Azerbaycan adına önemli faaliyetler ve etkinlikler yapmaktadırlar. Kızımın Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde öğrenci olması sebebiyle bu şehri ve Azerbaycanlılar Derneği’ni tanımış olduk. Ancak Azerbaycan lezzetlerinin olmaması bir eksiklik olarak gözüküyordu. Açmış olduğumuz işletmemizle Azerbaycan mutfağını, Eskişehirlilerin ayağına getirmiş olduk. Uzun yıllar sizlere hizmet etmeyi umut ediyoruz" dedi.

 

Başkan Ataç güvercin sevenlerle buluştu Başkan Ataç güvercin sevenlerle buluştu

Eskişehir Vali Yardımcısı Sayın Salih Altun, "Kardeş ülke Azerbaycan'ın lezzetlerinin ayağımıza kadar gelmiş olması hem bizler, hem Eskişehir'de yaşayan Azerbaycanlı Soydaşlarımız için önemli bir girişimdir. Türk milletinin farklı tatlarıyla tanışacağımızı ve kardeşlik bağlarının daha da pekişeceği kanaatindeyim. Hem Eskişehirlilere hem Azerbaycan'a bu güzel işletmenin hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

 

Açılışa katılan çok sayıda misafirler ve davetliler, Azerbaycan müziği eşliğinde dans gösterilerini izledi. Ayrıca misafirlere ve davetlilere  Azerbaycan mutfağının çeşitli lezzetleri ikram edildi.

Editör: Mustafa YILDIRIM