Bahar dönemi eğitimleri için kayıtlar başlıyor Bahar dönemi eğitimleri için kayıtlar başlıyorFiyat tarifemizi 6 ayda bir güncelliyoruz
Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bahar Bilen, artan maliyetler karşısında esnafların radikal kararlar alarak ayakta kalma mücadelesi verdiklerini söyledi. Bahar Bilen, “Başta personel kısıtlamalarına giderek, ürün çeşitliliğini azaltarak, kâr marjından feragat ederek, maliyeti düşük kolay satılabilir yemekler pişirmeye başladık. Fiyat tarifesi asmak sorun değil, asıl sorun artan maliyetler, gelen zamların önüne geçememek ve stabil hale getirememek. TEFE, TÜFE oranlarına göre fiyat tarifelerimizi en az 6 ay da bir güncellemekteyiz. Dar gelirli ve emekli Vatandaşımızın aldığı maaş artışı daha cebine girmeden güncelliğini yitirmekte olduğu gibi, yaklaşık bir ay içinde alım gücü erimektedir. Bu durum cirolarımızı ciddi bir oranda etkilemektedir.” ifadelerini kullandı. 
Enflasyonla mücadelede yalnız bırakıldık
Orta vadeli enflasyonla mücadele kapsamında destek bulamadıklarını ve tek taraflı fedakârlık yapmak zorunda bırakıldıklarını dile getiren Bilen, “Her geçen gün daha da yorulmaktayız. Hükümetten talebimiz; Esnafımıza kredi desteğini kolaylaştırmalı, dolaylı vergi yüküne karşı rahatlatılmalıdır. Enerji maliyetlerimiz düşürülmelidir, aksi takdirde vatandaşın aldığı maaş zammı kısa zaman içinde erimekte, fiyat tarifeleri de gelen zamlar karşısında güncelliğini yitirmektedir. Zaten düşük kâr marjlarımızla birlikte esnafımız ayakta kalma mücadelesi vermektedir, her geçen gün can çekişmektedir.” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM