Esnaf Odaları Başkanı Ekrem Birsen, Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri kredileri ilgili sorunları gidermeye çalıştıklarını belirtti.

Esnafın kredi ihtiyacına cevap verilemediğini kaydeden Birsen, “Esnaf ve Sanatkarlarımızın uzun yıllardır finansman ihtiyacını karşılayan, ucuz ve kolay krediye ulaşmalarını sağlayan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerine ilgi son derece yüksek olmakla beraber,  Esnaf ve sanatkarlarımızın çok sayıda başvuruları nedeniyle de kredi sırasında bekleme süreleri uzamaktadır.

’Küreseliz’ projesinde otel denetimleri sürüyor ’Küreseliz’ projesinde otel denetimleri sürüyor

Halk Bankası tarafından karşılanan plasman kaynaklarının yeterli olmaması nedeniyle kredi kefalet kooperatiflerimizin esnaf ve sanatkarlarımızın kredi ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanmaktadırlar.

Ayrıca Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesi ile esnaf ve sanatkarlarımızın kullandığı kredi faiz oranlarında da faiz indirimine gidilmesini talep etmekteyiz.

Ayrıca kullandırılan kredi limitlerinin işletme kredilerinde 500 Bin TL ye, işyeri ve araç edinme kredilerininde 1 Milyon 500 Bine çıkartılması görüşündeyiz.

Bu konudaki Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Biriliği olarak milletvekillerimize, Halkbankası Genel Müdürlüğüne, Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül’e ve diğer ilgili mercilere konuyu ileterek esnaf ve sanatkarlarımızın kredi ihtiyaçlarının bir an önce karşılanması için çalışmaktayız.

Önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’dan müjdeler vermesi beklentisi içerisindeyiz.

Esnaf ve sanatkarlarımızın işyerlerinin daha modern hale getirilmesi ve boşalan rafların bir an önce doldurulması ile ilgili beklentilerimize cevap verilmesini hükümetimizden bekliyoruz.”