CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz 14 -15 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Festivalin Valilik tarafından iptal edimesi nedeniyle açıklama yaptı. Yalaz, "14-15 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Festivali'in yasaklanmasını derin bir endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. 

Festivaller, gençlerimizin kültürel etkileşim, sanatsal ifade ve toplumsal katılım fırsatlarına erişimlerini destekleyen bir platformlardır.

Ahmet Ataç da devam dedi Ahmet Ataç da devam dedi

Bu yasaklamanın gerekçeleri ne olursa olsun, gençlerimizin katılımı, düşünce özgürlüğü ve demokratik haklarına yönelik bir engel olarak görüyoruz. Gençler, toplumun geleceği için kritik bir rol oynamakta ve fikirlerini özgürce ifade etme hakkına sahiptirler. Bu tür etkinlikler, gençlerin bu haklarını kullanmalarına yardımcı olurken aynı zamanda toplumsal dayanışmayı artırır.

Eskişehir İl Başkanlığı olarak, Festivali'in yasaklanmasını şiddetle kınadığımızı bir kez daha belirtmek isterim. Gençlerimizin görüşlerini ifade etmeleri ve toplumlarına katkı sağlamaları için destek olmalıyız. Bu tür etkinlikler, bu amaçlara hizmet eder ve gençlerimizin geleceğe umutla bakmalarını sağlar.

Gençlerimizin demokratik haklarına saygı duyulmalı ve katılımları teşvik edilmelidir."