Turizm sektöründe yeni dönem başladı Turizm sektöründe yeni dönem başladı

Tepebaşı Belediyesi, kent belleğine katkı sağlayacak programlara devam ediyor.

Bu kapsamda Kent Belleğini Canlandırma Toplantıları Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya meclis üyeleri ve Eskişehirliler katıldı.  Moderatörlüğünü Rahmi Emeç’in yaptığı toplantıda gazeteciler Şaban Bağcı ve Hüsnü Arslan, ‘Dünden Bugüne Kent, İnsan, Mekan’ konularını konuşuldu.

Kent Belleği toplantılarına Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın destekleriyle 2003 yılında başlandığını anımsatan Şair ve Gazeteci Rahmi Emeç, “Bugün de gazeteciler ile sizleri buluşturduk. Gazeteciler, görevleri itibari ile kentin hemen her kesimi ile bir araya gelen kişiler. Konuklarımız da meslekte uzun yılları geride bırakmış isimler olarak aramızdalar. Hafızalara yer etmiş mekanlar üzerine değerlendirmeler yapacağız” dedi.

“Mutlu şekilde çalışıyorduk”

1964 yılında mesleğe başladığını ifade eden Gazeteci Hüsnü Arslan, “O zaman tipo sistemi ile gazeteler hazırlanıyor, elle hazırlanarak tek tek harflerin dizimi ile sayfalar hazırlanıyordu. Hayli zahmetli bir işti. Mutlu şekilde çalışıyorduk. Genellikle o dönemde haber toplama işi bana aitti. Fotoğraf makinemiz yoktu ama içine defter koyduğumuz çantalarımız ile vilayete giderdik” diyerek anılarını anlattı.

“Haber emek isteyen bir iş”

Gazeteci Şaban Bağcı ise, “Eski dönemlerde haber çok daha emek isteyen ve ekipçe emek verilen bir işti. Gazeteciler, toplumdaki her sınıftan insanı tanıma şansı yakalıyor. Uluslararası otomobil hırsızlığı olayı ile ilgili işkence iddiası vardı. Biz bu işkence iddiasını araştırdık ve bir haber yaptık. Bu haberle de bir ödül aldık. Ödülü de öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin annesine, para ödülünü de kimsesiz çocuklar vakfına göndermiştik” ifadelerini kullandı.