banner639
banner1451

Afet Riskli alan tartışmaları sürdü

Meclis oturumuna başlamadan önce söz alan AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş, bir konuya açıklık getirmek istediğini belirterek bakanlıktan aldığı yeni bilgileri meclis üyeleriyle paylaştı.

Afet Riskli alan tartışmaları sürdü

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı ikinci oturumunu Aydın Ünlüce yönetti. 19 maddenin gündeme geldiği toplantıda 5 madde oy çokluğuyla kabul edilirken,  14 madde ise oy birliğiyle meclisten geçti.

Meclis oturumuna başlamadan önce söz alan AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş, bir konuya açıklık getirmek istediğini belirterek bakanlıktan aldığı yeni bilgileri meclis üyeleriyle paylaştı.

Takip etmemişler

Afet riskli alanlarla ilgili belediyenin yanlış bilgi verdiğini iddia eden Durmuş, “Afet riskli alan meselesindeki bilgi gerçeği yansıtmıyor. Oradaki bilgi şöyle: Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun mahkeme kararında parsel bazında davayı açan vatandaş lehine sadece iptal davası verildiği, diğer sekiz mahallede kalan alanla ilgili afet riskli alan uygulamasının devam ettiği uygulamasının bilinmesini istiyorum. Bu arada ayrıca mahkeme sürecinde büyükşehir belediyesinin son davaya müdahil olma talebi yok. Takip etmemiştir meseleyi. Ayrıca afet riskli alanla ilgili belediyenin üstüne düşen uygulamaları yapmadığı bilgisini aldık. Buradaki mülk sahipleriyle yeterince görüşüp, uzlaşıp, anlaşmadığı ve bu raporlar Bakanlığa ulaşmadığı için mahkemenin iptal sebeplerinden biri de zemin etüt testlerin yeteri kadar yapılmaması ve bunun raporlaştırılmamasına dayanıyor. Yetkinin tamamen Büyükşehir Belediyesi’nde olduğuna dair Bakanlıktan bilgi aldık. Büyükşehir Belediyesi olası bir deprem konusunda buranın sorumluluğu bende değil gibi bir kolaycılığa kaçamaz” diye konuştu.

Orhan Durmuş’un açıklamalarına yanıt veren Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Korhan Koyuncu, “Bu alanla ilgili Danıştay’ın iptal kararından sonra Bakanlık tarafından bu alana ilişkin planlar belediyemize iade edilmiştir. Daha sonra bu alanla ilgili müdahil olmamız konusunda Bakanlığın bir talebi olmamıştır. Bütün süreç Bakanlık tarafından yürütülmüştür. Bu ay itibaren de bizim elimize Danıştay’ın temyiz aşamasının bittiği ve alanın iptal olduğuna yönelik bilgi de gelmiştir” şeklinde konuştu.

 Durmuş’tan soru önergesi

AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş, bir de soru önergesi vererek Çifteler otogarının neden tamamlanmadığını sordu. Durmuş, “Ne zaman tamamlanacak merak ediyoruz” dedi.

Öte yandan maddelere geçildi. Sazova Mahallesi’nde bulunan açık oto parkın işletme hakkının KENTAŞ’A yeniden verilmesi ile ilgili konu tartışma yarattı.

Yasal sakınca yok

Konuya ret oyu vereceklerini belirten Orhan Durmuş, “Belediye şirketleri 3. Şahıslara devrettiği yerlerle ilgili bilgi verirse bundan sonra kararları gözden geçiririz” dedi.

CHP’li meclis Üyesi İbrahim Arslan ise bu durumun bir kiralama işi olmadığını kaydetti.

Yasal olarak düzenlenen bir konu olduğunu dile getiren Arslan, “Büyükşehir buraları işleteceği gibi kendi ortakları aracılığıyla da bu işleri yapabilir. Burada şüpheye meydan verecek hiçbir ortam bulunmamaktadır. Herhangi bir yasal sakınca ya da sıkıntı yoktur” dedi.

Emek Mahallesi’nde bulunan alanın imar değişikliğiyle akaryakıt istasyonuna dönüşmesine ilişkin maddeye de ret oyu verdiklerini belirten AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Birsen, “Burası tescilsiz alan. Park ve Pazar alanına denk geliyor. Park alanına isabet eden alanın akaryakıt istasyonuna dönüşmesi uygun değil” dedi.

Birsen’e cevap veren CHP’li meclis Üyesi Erdoğan Aydoğmuş, bir kısmının denk geldiğini sosyal donatı alanında bir eksilme olmadığını ifade etti.

Uzun tartışmaların ardından ilgili madde de oy çokluğuyla kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877

banner1466