banner639
banner1544

Direnen Filistin halkının yanındayız !

Eskişehir Halkevi İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırıyı kınadı.

Direnen Filistin halkının yanındayız !

Eskişehir Halkevi İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırıyı kınadı. Eskişehir Halkevi adına açıklama yapan Sibel Gündüz Koca şunları söyledi "Siyonist İsrail’in Filistin ve Filistinlilere yönelik işgal, soykırım ve katliam politikaları devam ediyor. İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlileri bölgeden çıkarmak istemesiyle başlayan çatışmalar, Mescid-i Aksa’da nöbet tutanlara göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası saldırısı ile tırmandırıldı.

İsrail’in etnik temizlik politikaları ve zorunlu göç tehditlerine karşı direnen Filistin Halkının eylemlerine İsrail işgal güçleri asker-sivil ayrımı yapmaksızın Gazze’ye çok yoğun bir saldırıyla karşılık verdi. 10 Mayıs'tan bu yana havadan ve karadan yapılan İsrail saldırılarında 58'i çocuk 197 Filistinli katledildi, 1235 Filistinli yaralandı. İsrail işgal güçleri yaralılara yardım eden Filistin Kızılay’ına saldırarak savaş ve insanlık suçu işlemekten geri durmadı.

İşgalci İsrail’in, Filistin halkına yaptığı bu saldırıların hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkeler tarafından desteklenen ve kışkırtılan bu saldırılar, 70 yılı aşkın süredir aynı taktiklerle örgütlenmiştir. Bugüne kadar İsrail işgali altında on binlerce Filistinli öldürülmüş, yüz binlercesi yaralanmış, sakatlanmış ve yurtlarından ayrılmak zorunda kalmıştır.

Filistin halkının işgale karşı verdiği bu haklı ve meşru mücadele Siyonist İsrail’in, başta ABD olmak üzere onu destekleyen emperyalizmin kaba kuvveti ile engellenemez. Dün olduğu gibi bugün de Doğu Kudüs’e, Gazze’ye saldıran işgalci İsrail, Filistin topraklarındaki varlığını meşrulaştıramayacaktır. Filistin mücadelesine destek veren herkesi hedef alan İsrail’in kural tanımaz tutumuna karşı dünya devletlerinden sadece göstermelik kınama sesleri yükseldi. ABD İsrail’i değil; “terörist” olarak gördüğü Filistinli direniş örgütlerini kınayarak İsrail’i korudu. ABD işbirlikçisi Arap rejimleri ise dünyanın gözü önünde yaşanan bu katliamı seyretmekle yetindiler.

Saray-AKP iktidarı bir yandan İsrail’le askeri, ekonomik ve siyasi işbirliğini büyüterek sürdürmekte öte yandan etkisiz kınama mesajları ile durumu idare etmektedir. ABD’nin çözümü dışında bağımsız bir politika geliştirme şansı olmayan siyasi iktidar; İslamcı tabanındaki geleneksel Yahudi düşmanlığını körükleyerek çözülen siyasetini toparlama kaygısıyla hareket etmektedir.

Filistin toprağı Kudüs’ü, İsrail devleti ile yapılan uluslararası antlaşmalarda “İsrail’in başkenti” olarak kabul eden AKP’nin Filistin’i ve Filistin halkını savunamayacağını çok iyi biliyoruz.

''İslam İşbirliği Teşkilatı'' içerisinde bulunan ve bugün AKP ile Doğu Akdeniz’de enerji, ekonomi ve askeri alanlarda ittifak kuran Mısır ve Ürdün hükümetleri Filistin’e ait doğalgaz kaynaklarını İsrail ile birlikte Avrupa’ya pazarlayacak anlaşmalara imza atarak ihracat hattı oluşturdular. Bu kirli ittifakın Filistin Davasını haklı görmesi, Filistin Halkını savunması beklenemez.

Şeyh Cerrah Filistin’dir, Filistinlilerindir !

Filistin’i ancak Filistinlilerin kaderini paylaşan, sömürgeciliğe karşı mücadele edenler savunabilir. Filistin’in ve sömürge halklarının kurtuluşu ancak kapitalizme, emperyalizme karşı yürütülmekte olan mücadele cephesinin büyütülmesiyle mümkündür.

Halkevleri olarak Filistin’in haklı mücadelesinin yanındayız.

İntifada ruhuyla Filistin Davasını savunuyoruz.

Buradan bir kez daha Saray-AKP iktidarına sesleniyoruz: Türkiye ile işgalci İsrail arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel tüm ilişkilere son verilsin.

Filistin’e Özgürlük, İsrail’e Boykot !"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner877