HÜDA PAR Eskişehir İl Başkanı Gülsari, Hal Cami Hakkında Açıklamalarda Bulundu

 

STK’ların doğal gaz aboneliği işyeri tarifesinden çıkarılsın STK’ların doğal gaz aboneliği işyeri tarifesinden çıkarılsın

HÜDA PAR Eskişehir İl Başkanı Mürsel Gülsari, imar planı değişikliği gerekçesiyle yıkılmasına karar verilen Hal Cami hakkında önemli açıklamalarda bulunarak karara tepki gösterdi.

İl Başkanlığında düzenlediği basın açıklamasıyla karara tepki gösteren İl Başkanı Mürsel Gülsari, "Yarım asırdan fazla bir süredir adeta şehrimizle özdeşleşmiş olan ve her gün yüzlerce insanın ibadet ettiği Hal Camisi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 17 Ekim 2022 tarihinde aldığı meclis kararıyla 1/5000 ölçekli imar değişikliği yapmış ve mevcut yerinde bulunan Hal camisinin yerini ibadethane statüsünden çıkarmıştır. Yapılan bu değişiklik ile Hal Camiinin imar planında yol, ticaret, konut ve turizm alanına isabet ettiği için yıkılacağını ve fabrikalar bölgesine yeni cami inşa edileceği belirtilmiştir.

Hal camimizin mevcut mevkiinde halkımızın ibadetlerini gönül rahatlığıyla yapabileceği başka bir cami de bulunmaz ve mevcut cami bile ihtiyaçları karşılamazken böyle bir kararın alınması akıl karı bir iş değildir. İbadethaneler konusunda sicili bozuk olan belediyenin cami hazımsızlığını kabul etmek de mümkün değildir.

HÜDA PAR olarak bu kararı alan belediye yönetimine bir çağrıda bulunuyor ve diyoruz ki; Gelin asli vazifeniz olan halka hizmeti bir kenara bırakmayın. Mağdur ettiğiniz kapalı Pazar esnafı dururken, şehrimizin ulaşım ve park konusunda yaşadığı sıkıntılar dururken, lağım kokan sokaklar, köstebek yuvasına dönen yollar, çöpten geçilmeyen sokaklar, her yağmur sonrası göle dönen caddeler ve kenar mahallelerin onlarca sıkıntısı dururken belediyenin böyle ucube kararlarla halkın gündemini meşgul etmesinin anlaşılır bir yanı yoktur.

HÜDA PAR olarak, belediyeyi asli görevine dönmeye halkın sorunlarıyla ilgilenmeye ve bu ucube işlerden vazgeçmeye davet ediyoruz.

Son olarak sözlerimi Bakara suresinin 114. Ayetiyle bitiriyorum. “Allahın mescitlerinde onun adının anılmasının engelleyen ve onların harap olmasına çalışan kimseden daha zalim kim olabilir.” ifadelerini kullandı.