Halılar evde en çok kullanılan öğelerden biri ve halıların kirlenmesi durumunda temizlik, bakım işleri de yorucu olabiliyor. Halı örtüleri, halıların üzerini iyi bir şekilde kapatan parçalar ve birçok alanda kullanılabiliyor. Bununla birlikte en çok merak edilenler içinde, halı örtüsü ölçüsü alma ve halı örtüsünün kullanımında dikkat edilecekler yer alıyor. yurukhome.com’dan Yönetici Fatih Yürük, halı örtüsü ölçüsü alma ve diğer konulara dair önemli bilgiler paylaştı.

Halı örtüsü neden avantajlı?

Yürük Home’dan Yürük, şunları söyledi:

Halılar, evde en çok ön plana çıkan ve eve karakterini veren ögeler içinde yer alıyor. Bununla birlikte günlük yaşamda, halıların kirlenmesine, zarar görmesine neden olabilecek durumlar söz konusu. Lastikli halı örtüsü, halılara kolaylıkla geçirilebilen yapısı ile tercih ediliyor. Ölçü olarak halılara uygun olan halı örtülerinde bir gevşeme durumu olmadan, kolay bir kullanım mümkün. Hem salon, hem çocuk odası hem de evin diğer bölgelerinde kullanılan halılar için tercih edilen örtüler yaşam alanlarına yeni bir soluk katıyor.

Halı örtülerinin avantajlarına bakıldığında en önemli madde, örtülerin virüs ve bakterilere karşı koruma sunması. Bununla birlikte kılıfların toz tutmaması da iyi bir avantaj. Gereken durumlarda çıkarılabilen ve kolay bir şekilde yıkanabilen halı örtüleri leke tutmaması ile de öne çıkıyor. Halı temizliği çok zor ve maliyetli olmasına karşın, halı örtüsünün temizliği oldukça kolaydır, makinede kısa süre içinde temizlenebilir. Halı örtüsü kullanmanın en iyi yanlarından biri de evlerin gözbebeği halıların, uzun yıllar boyunca kullanılmasına müsade etmesi.

Halı örtüsünde ölçü belirleme

Halı örtülerin evlerde iyi bir deneyim sunması adına ölçülerin doğru alınması çok önemli. Halı örtülerinde standart ölçüler olduğu gibi taleplere göre özel ölçüler de alınabilir. 3D halı örtüsü gibi model seçeneklerinin yer aldığı ürünlerde, ölçülerde en önemli belirleyici hangi halı için kullanım söz konusu olacağı. Salon halıları genel olarak geniş halılardır ve büyük boy olarak ifade edilebilir. Mutfak ya da yolluk gibi halılar ise daha küçük alanları ile öne çıkıyor. Halı örtüsünde ölçüyü belirlemek için, halının en ve boyu hesaplanmalı ve buna göre büyüklük belirlenmelidir. Örnek vermek gerekirse, 2 metreye 3 metrelik bir halıda 6 metrekarelik bir halı tercih edilmeli. 4 metreye 1 metrelik bir yolluk modelinde ise 4 metrekarelik bir halı örtüsü alınabilir.

Halı örtüleri, 4 metrekare ile 10 metrekare arasında değişen ölçülerin yanı sıra, geniş tasarımlarıyla da öne çıkıyor. Halı örtüsü tasarımlarının farklı dekoratif trendlerle uyumlu olması, birçok alanda kullanılmasını sağlıyor. Buna ek olarak kaymaz tabanlı yapıya sahip olan halı kılıfları ev için de pratik bir kullanım sunuyor. Çocukların olduğu bir evde halının kayması ciddi bir problem, halı örtüleri toza ve kire karşı koruma sağlarken aynı zamanda bu gibi pratik yönleriyle de ön planda.